Bursa
Çok Bulutlu
16.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bülbülü altın kafese koysan...

Gündem , 18 Aralık 2020 Cuma, 19:51

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "18 Aralık Dünya Göçmenler Günü'nün dünyadaki şiddet, savaş ve katliamların son bulmasına, herkesin kendi yurdunda barış ve huzur içerisinde yaşamasına vesile olmasını temenni ediyorum" dedi.

Bülbülü altın kafese koysan...

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce düzenlenen "Göç ve Aile Temalı Resim Yarışması Ödül Töreni", Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın katılımıyla online olarak gerçekleştirildi. 15-20 yaş aralığındaki gençlerin katıldığı yarışmanın ödül töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hz. Adem ile eşi Hz. Havva'nın cennetten dünyaya yolculuğuyla ilk göç hareketinin başladığını ifade ederek, "O gün bu gündür yeryüzü, ebedi cennetini arayan insanoğlu için zorluklarla dolu çetin bir imtihan yurdu, bir gün üzerinden göçüp gideceği geçici bir diyar olmuştur" dedi. Başkan Erbaş, şu kısacık imtihan dünyasında her insanın bir misafir olduğunu belirterek, "Dolayısıyla bu yolculukta önemli olan birbirimize sığınacak bir liman olabilmektir, Müminler olarak hayatımız boyunca Allah'ın rızasına götüren yolda yürüyebilmektir, her daim O'nun engin rahmetine iltica etmektir" diye konuştu.

GÖÇMEN DİYARI ANADOLU

Anadolu topraklarının tarih boyunca göçmen diyarı olduğunu hatırlatan Başkan Erbaş, "Milletimiz, büyük bir özveri, fedakarlık ve cömertlikle her dönemde gelen kardeşlerimizi misafir etmiş, insanlık sınavını yine başarıyla geçmiş ve modern dünyaya bir kez daha ders vermiştir. Türkiye bugün 190 farklı ülkeden yaklaşık beş milyon göçmene ensar olmaktadır, ev sahipliği yapmaktadır." ifadelerini kullandı.