Bursa
Parçalı Bulutlu
13°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bunu yapmayın “Başkanlar”

Ekonomi , 23 Ağustos 2020 Pazar, 16:00

Bunu yapmayın “Başkanlar”
Karadeniz açıklarında ‘keşfedilen320 milyar metreküp doğal gaz ülkemiz için çok değerli ve önemlidir.

Ülkemizin doğal ve likit gaz ihtiyacının yüzde 99.37’sini ithal ettiğini ve yıllık doğal gaz tüketimimizin ortalama 50 milyar metreküp olduğuna göre 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi asla küçümsenecek bir rakam değildir.

Yıllık dış ticaret açığı rakamlarımız “doğalgaz + petrol” ithalat rakamlarından oluştuğuna göre ekonomiye de olumlu etkisi olacaktır.

Basit bir hesaba göre yaklaşık yedi yıl hiç ithalat yapmadan bize yetecek kadar doğalgaz keşfi yapılmış oluyor.

Bu işi bilenler keşif sonrası sermaye, yatırım, üretim, depolama ve satış ağı kurma işine minimum beş yıl vade veriyorlar.

Buna rağmen Bursalı iş adamları genellikle temkinli konuşurlar ama iktidarlara güzelleme yapmakta sınır tanımıyorlar.

Evet! Her şey güzel olacaktır.( Bu lafın tapusu İmamoğlu’unda değildir.)

Ama 320 milyar metreküp

Burkay’ın dediği gibi ülkemizin ayaklarına vurulan enerji prangalarının sökülüp atılması değildir.

Matlı’ nın dediği gibi enerji dünyasında oyun kurucu ülke falan olması hiç mümkün değildir.

Ve diğer başkanların tespih gibi sıraladıkları demeçlerde abarttıkları kadar da değildir.

Güney Kıbrıs’ın kıyılarında bile doğalgaz rezervinin 5 ile 8 trilyon fit küp (140-226 milyar metre küp) arasında olduğunu bilelim ve maksadını aşan cümleler kurup ciddiyetimizi sorgulatmayalım.

Doğal gaz ya da petrol işi tehlikeli işlerdir.

Kimilerinin elinde patlar, kimilerinin kasalarını patlatır.

İran ile öyle bir doğalgaz anlaşmasına imza atmışız ki; kazık kasığımızdan girip boğazımızdan çıkmış şimdi iptali için uluslararası tahkimlerde sürünüyoruz.  (Bakan Taner Yıldız dönemi)

Bırakalım bu mübalağa sanatını ve an itibari ile gün sonunda elimizde ne kalacak ona bakalım.

Bunları derken 320 milyar metre küpü küçümseyen, dalga geçen ya da yalan olmasını dileyenleri de lanetliyorum.

Akdeniz’den de topsuz, tüfeksiz, kansız müjdeler beklerken vadeye kafayı takmadan ama hemen zil takıp oynamadan süreci izleyelim.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Karadeniz’de keşfedilen 320 milyar metreküp doğalgaz rezervinin Türkiye için hayırlı olması temennisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan müjdeli haberin Türkiye için tarihi bir öneme sahip olduğunu dile getiren Başkan Burkay, “Türkiye'nin son yıllarda ‘Enerjide Tam Bağımsızlık’ hedefiyle ortaya koyduğu politikaların bir neticesi olan bu keşif, ekonomide çarpan etkisi sağlayacak. Enerji ithalatı, yıllardır Türkiye ekonomisinin ayağındaki en büyük prangaydı. Karadeniz’de gerçekleşen keşifle bu prangaları kırma yolunda önemli bir adım atan Türkiye artık daha istikrarlı bir büyüme trendi yakalayacak.” dedi.

Bursa Ticaret Borsası

BTB Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, tarihi keşif ile Türkiye enerji alanında oyun kurucu olacak diyor.

Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığını ortadan kaldırmak için tarihi bir önemi olduğunu belirtiyor.

BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan:

Enerji, ciddi manada döviz çıktısına sebep olan bir kalem. Cari dengeyi sağlayacak olan, dışa bağımlılığı da azaltacak olan bir gelişme. Ekonominin yanı sıra iş dünyasına moral ve motivasyon sağlayacak bir haber aynı zamanda. Hayırlı uğurlu olsun. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz.

 

BATISİAD Başkanı Ahmet Er:

320 milyar metreküp doğalgaz rezervinin Karadeniz’de bulunması Türkiye için çok büyük bir haber. Bu tarihi olaydan dolayı çok sevinçliyiz, gururluyuz. Ülkemiz için çok büyük bir kazanım olacak, bu güzel haberin devamının gelmesi de en büyük temennimiz. Ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun.

 

BEKSİAD Başkanı Ömer Yıldız:

Tüm milletimiz gibi biz de büyük bir sevinç ve gururla müjdeyi aldık. Ben bunun bir başlangıç olacağını, bu adımla birlikte hem Karadeniz, hem Akdeniz, hem de ülkemizin kara topraklarında enerji patlaması yaşanacağını ümit ediyorum. Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

 

GESİAD Başkanı Murat Kaya:

Ülkemiz bilhassa doğalgazda ciddi oranda dışa bağımlıydı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu müjdesi, ekonomimiz haliyle iş dünyası için de önemli rahatlama sağlayacaktır. Bu müjdeli haberden dolayı mutluyuz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

 

Kayapa OSB Başkanı Yalçın Toy:

Türkiye hayalleri olan bir ülke. Bu da bir hayaldi ve çok şükür gerçek oldu. Bu toprakların yetiştirdiği bir iş insanı olarak ülkemiz hayrına olan her şeyden mutlu ve gururlu olurum. Enerjinin günümüz dünyasındaki önemini anlatmaya lüzum yok. Emeği geçen herkese çok teşekkürler.

 

MÜSİAD Bursa Şube Başkanı Nihat Alpay:

Son 10 yılın ortalaması açıklanan verilere göre Türkiye’nin enerji ithalatı 40 milyar dolar. Bu çerçevede petrol ve doğalgaz ile ilgili araştırma faaliyetlerine kadar mühim olduğu ortaya çıkıyor. Bu faaliyetlerin Akdeniz’de de sürdüğünü görüyoruz. Bu enerji ihtiyacımızın kendi imkânlarımızla karşılanıyor olması milli bağımsızlık açısından da son derece önemli. Cumhurbaşkanımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkürler. Milletimize hayırlı olsun.

 

TÜGİAD Bursa Şube Başkanı Ersoy Tabaklar:

Türkiye doğalgaz enerjisi için dışarıya ciddi bir para ödüyor. Bu rezerv, ülkemizin uzun yıllar doğalgaz ihtiyacını karşılayacaktır. Doğalgaz ihtiyacı konusunda dışa bağımlılığımızı azaltacak olması sevindirici bir durum tabi ki. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

 

TÜMSİAD Bursa Şube Başkanı Mustafa Kemal Şerbetçioğlu:

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Karadeniz’de keşfedilen 320 milyar metreküp doğalgazın ülkemizin önünü açacağına ve enerjide dışa bağımlılığını azaltacağına olan inancımız tamdır. Bu müjde, ülkemizin milletimizin refah seviyesini daha da artıracaktır. Başta şahsım olmak üzere TÜMSİAD ailesi olarak bu güzel müjdenin hayırlı olmasını temenni ediyor, Sayın Cumhurbaşkanımız ve emeği geçenlere de şükranlarımı sunuyorum.