Bursa
Çok Bulutlu
20.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa'da ilk kez yapıldı! COVİD-19 aşısı...

Bursa , 02 Ekim 2020 Cuma, 12:06

Bursa Uludağ Üniversite Hastanesi'nde Kan merkezinde görev yapan 53 yaşındaki gönüllü doktor Levent Tufan Kumaş'a Covid-19 aşısı yapıldı

Bursa'da ilk kez yapıldı! COVİD-19 aşısı...

Coronavirüs aşı çalışmaları gündemde yer almaya devam ediyor.


Aylardır etkisini sürdüren korona virüs salgınında, aşı denemeleriyle ilgili olumlu gelişmeler yaşanıyor.


Geçtiğimiz günlerde Rusya aşının üretimine başlandığını duyurdu, Çin de üretilen aşının denemeleri ise Türkiye'de uygulanmaya başlandı.


Diğer yandan bugün Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Hastanesi’nde görev yapan personele COVİD-19 aşısı yapıldı.


Aşının etkileri ile ilgili gelişmeleri aktaran Enfeksiyon Kontrol Komitesi Başkanı Prof.  Prof. Dr. Halis Akalın aşı çalışmalarının ilk etabını başlattığını açıklayarak şunları söyledi; Bu aşı ilk olarak Hacettepe üniversitesi Tıp Fakültesinde başladı, bizde bir başka merkez olarak bu aşı çalışmasına başlıyoruz ,aşı İnaktif bir aşı virüsün Verosel dediğimiz özel hücrelerde üretilerek daha sonra inaktif edilmesi ile elde edilen bir aşı.

Bu çalışma ilk etapta sağlıklı gönüllerde ve sağlık çalışanlarında yapılacak 1 ay sonra topluma açacağız. Amaç aslında bu aşının yaklaşık olarak 10 bin dozun üzerinde Çin başta olmak üzere bazı ülkelerde güvenlik ve etkinlik verisi zaten sağlanmış durumda güvenli ve etkili bir çalışma. Burada bakmamız gereken en önemli şey gerçek yaşamda bu aşının kişiyi koruyup korumadığına bakmak.

Uludağ Üniversitesi olarak hedefleri açıklayan Prof. Dr. Halis Akalın Toplam olarak 20’nin üzerinde merkez var. Bizde ikinci olarak bu aşıyı yapmış olduk. İlk etapta tüm merkezlerde bin 300 kişi hedefleniyor. 650 aşı, 650’de plasabo dediğimiz aşıya çok benzeyen bir ambalaj ama içinde aşı olmayan ürün kullanılacak. 28 gün sonraki verilerimizde güvenlik açısından bir sorun tespit edilmediğinde, aşıyı topluma açacağız. Türkiye’de de 13 bin kişinin aşı olması hedefleniyor” dedi.

Enfeksiyon Bölümü Uz. Dr. Uğur Önal ise "Tarama testlerini başarıyla geçen sağlık çalışanlarına biz bu aşıyı uygulayacağız. Daha önce korona virüs teşhisi konulmamış olması gerekiyor. Ona yönelik bütün testleri yapıyoruz. Bağışıklık yetmezliği durumunun olmaması, her hangi bir kronik hastalığının olmaması, ilaç kullanımının olmaması ve 18 ile 59 yaş arasında olması gerekiyor" diye konuştu.Gönüllü olarak aşının kendisine vurulmasını kabul eden Kan Merkezi Doktor Tufan Kumaş, "Öncü olmak bize düşerdi. Bu aşının gerek bizim için gerekse dünya için önemini hepimiz biliyoruz. Çok sayıda aşı çalışması var. Bu da onlardan bir tanesidir. Kendi adıma güvenli bulduğum için böyle bir çalışmaya katılmanın öncü olarak yararlı olacağını düşündüm. Bu çalışmayı burayı getiren herkese teşekkür ediyorum. Aşı olmam ile olmamam arasında şu anda bir fark hissetmiyorum. Daha önce de bir çok aşı oldum. Herkesin bildiği kızamık, grip gibi bir aşıdır. Ondan dolayı endişe edilecek bir risk taşımıyor” dedi.  

 

https://www.youtube.com/watch?v=QU_CniHeHtA

Haber-Denizhan KARAHANCI

Kamera-Murat DEMİR