Bursa
Çok Bulutlu
21.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa'da sürpriz ziyaret

Bursa , 04 Şubat 2021 Perşembe, 13:32

MİLLİ Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Türkiye'nin Otomobili TOGG'un üretiminde ihtiyaç duyulacak teknik elemanların yetişeceği Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Bursa'da sürpriz ziyaret

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Bursa İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger'in de yer aldığı ziyarette Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu ve Genel Sekreter Mümin Karacakayalılar ile bir araya geldi.


Mesleki ve teknik eğitim, ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki önemi nedeniyle küresel ölçekte bir eğitim alanı olduğunu ifade eden Mahmut Özer; ülkelerin, mesleki ve teknik eğitimlerini ekonomilerinin mevcut durumuna ve yönelimlerine göre yeniden organize ettiğini, gözden geçirdiğini ve dönüştürdüğünü söyledi.


Her ülkenin mesleki ve teknik eğitiminin kendi ülkesinin gerçeklerini yansıttığını belirten Mahmut Özer; "Türkiye, güçlendirilmiş mesleki eğitimle neler başarabileceğini biliyor ve buna göre hareket ediyor. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 Eğitim Vizyonu, ülke gerçeklerine uygun olarak mesleki ve teknik eğitime de yeni bir yol haritası sunuyor. Yeni yol haritası, sektöre duyarlı ve kendisini ülke önceliklerine göre sürekli güncelleyen dinamik bir mesleki eğitim yapısını öngörüyor." dedi.

Bursa'da geride kalan dönemin yüksek verimlilikle geçtiğini ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Özer; "Bizim katma değeri yüksek ürünleri elde edecek hale gelmemiz lazım. İhracatın lokomotifi olan otomotiv sektöründe istihdam garantili eğitim veren proje okullar arasına dâhil edilen Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği MTAL, tüm öğrencilerini bu yıl ilk defa merkezi sınavla aldı. Okul bünyesinde açılan ve ülke genelinde bir ilk olan 'Elektrikli Araçlar Dalı'nda Türkiye'nin Otomobili TOGG'un üretiminde ihtiyaç duyulacak teknik elemanlar yetişecek. Aynı zamanda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ARGE Merkezleri bünyesinde de yer alan okulumuzda, Bilişim'den Metal'e tüm alanlarda yenilikçi fikirler doğrultusunda ürün geliştirme çalışmalarının başladığını görüyoruz. Bu heyecan, bizleri daha da heyecanlandırıyor. Katkı sunan tüm paydaşlarımıza, emek veren tüm yönetici ve öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Türkiye´de nitelikli iş gücünü artırarak ekonomiyi ve sosyal kalkınmayı desteklemek istiyoruz. İnanıyorum ki mesleki eğitim, Bursa ile ayaklanacak." dedi.