Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa futbolunun "Hocaların Hocası" Hasan Bora...

Bursaspor , 30 Ocak 2021 Cumartesi, 16:52

Bursa Spor camiasının usta kalemi Mehmet Gerçeksi vefatı nedeniyle Bursaspor camiasını büyük üzüntüye boğan Hasan Bora ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Bursa futbolunun "Hocaların Hocası" Hasan Bora...

Rahmetli Necmi Güzey'le birlikte, Bursa futbolunda "Hocaların Hocası" ünvanı kazanmış, iki büyük isimden biriydi o...

Yarışmacı Hoca olarak alt yaş gruplarında, genç takımlarımızda ve Amatör futbolda, Bursaspor'a kazandırdığı Türkiye Şampiyonlukları ve sayısız kupa bir yana; Türk futboluna kazandırdığı onlarca ünlü futbolcunun da ilk hocası, imzası ve patentiydi Hasan Bora..

Ayrıca bugün dünya çapında tanınan Bursaspor Altyapısının, marka olmasını sağlayan en önemli yapı taşıydı o..

Onun yetiştirdiği pek çok eski futbolcu, bugün çeşitli kulüplerde hocalık yapıyor, ve evine ekmek götürüyor..

Çok genç yaşlarımda, muhabirlik yıllarımda, Bursaspor Amatör ve Genç takımlarının adeta "kadrolu gazetecisi" gibiydim. Yıllarca onun takımlarının içinde bulundum, onlarla yaşadım..

Yönettiği takımlarla, eski şartlar gereği, ufacık bir minibüsün içinde, onlarla birlikte kucak kucağa, adeta istiflenmiş bir şekilde, şehirden şehire gidip, o unutulmaz heyecanları kalbi hatıralarıma yazdım..

Sayısını hatırlamadığım, ama her biri unutulmaz olan o deplasmanlarda, saha içi, saha dışı ve de soyunma odalarında onunla ve oyuncularıyla birlikte pek çok anıyı, sayısız sevinci, üzüntüyü ve de benimle birlikte mezara gidecek sırları paylaştım..

Futbol dışı yaşamındaki abiliği, babalığı ve hatta beraber kurduğumuz o güzel rakı sofraları bile nasıl keyifliydi, anlatamam..

Ama, son yıllarda rahatsızdı.. Bu dönem içerisinde, eski öğrencileriyle birlikte kendisini evinde ziyaret etmiş, ellerinden öpmüş ve o güzel anıları yâd etmiştik..

Ve Hasan Hocamızı ebediyete uğurladık..

Mekanın cennet olsun Hasan Bora.. Bursa Futbol Tarihinde ismin hep yazılı kalacak..