Bursa
Çok Bulutlu
15.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa gezi rotaları "İznik"

, 12 Haziran 2020 Cuma, 09:19

İznik kenti Bursa’nın en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Bursa gezi rotaları "İznik"
İznik, Hıristiyan dünyasının Doğu’ya egemen olmasını önleyen Anadolu Selçuklu Devleti, (1075- 1097) Bizans İmparatorluğu  (1204-1261) ve Osmanlı Devleti (1331-1335) gibi cihan devletleri- ne başkentlik yapmış, gizem dolu bir kenttir.

İki bin yıllık surlar arasında sıkışıp kalmış olan İznik kasabası,

İznik Gölü’nün doğusundadır. Geçmişi M.Ö. 258 tarihlerine da- yanan İznik Kalesi’nde 131 burç bulunur. 4970 metre uzunluğundaki surların karşılıklı dört gör- kemli kapısı vardır.

İznik’te iki Hıristiyan Konsülü toplanmıştır. İlki 325 yılında, Hıristiyanlığın amentüsünün
belirlendiği ilk konsüldür. İşte bu nedenle de İznik, 1962 yılında Vatikan’da toplanan 19. Konsül’de; Kudüs ve Vatikan’dan sonra üçüncü kutsal kent ilan edilmiştir. Bu sebeple inanç turizmi çerçevesinde İznik önemli bir yerdir.

Bursa’nın yanı başındaki, İstanbul’a sadece iki saat uzaklıktaki çinileriyle ünlü İznik’ten
zeytin ve zeytinyağı ile köpük helvası almayı, çini atölyelerini ve İznik Müzesi’ni gezmeyi, 1391 yılında inşa edilen Yeşil Camii’yi, özellikle akşama doğru ziyaret etmeyi sakın unutmayın. Surların içindeki, İmparatorluklara başkentlik yapan İznik’te dolaştıkça, kendinizi başka çağlarda gibi hissedeceksiniz.

Vaktiniz varsa her tarafı tarih kokan İznik’te bir gece kalmanız tavsiye edilir.

Anadolu’daki İlk Türk Başkenti


Roma İmparatorluğu Doğu ve Batı olarak ikiye ayrıldığında Nicaea, yani eski adı ile İznik, Doğu Roma tarafında kalıyor. Selçuklular’a kadar Bizans hakimiyetinde kalan Nicaea, Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın şehri fethetmesi üzerine Selçuklu Devleti’nin başkenti olur. Kutalmışoğlu Süleyman Şah, şehrin ismini de “Nicaea’nın İzi” anlamına gelen “İznik” yapar. Her ne kadar 1097’de 1. Haçlı Seferi sırasında Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın oğlu 1. Kılıçarslan şehri tekrar Bizans’a kaptırmış olsa da 1331’de Orhan Bey ile yeniden Türk hakimiyetine girer.

İznik Efsaneleri – Suların Altındaki Kayıp Şehir
İznik Gölü suları altında Atlantis vari batık bir şehrin yattığı inancı İznik’in en ünlü efsanesi. Yüzyıllardan beri İznikli balıkçılar arasında, ağların, oltaların batık şehrin minarelerine takılıp koptupu yönünde süregelen söylentiler varmış. Hatta 1500’lerde yaşayan Hoca Saadettin Efendi’nin notlarında “Yılın en kurak aylarında su çekilince ortasında bir takım büyük yapılar meydana çıkar” gibi cümleler yer alıyormuş. 1990 yılında Sit Alanı ilan edilen gölde, son yıllarda yapılan araştırmalar ve buluntular bunun bir efsaneden çok daha fazlası olabileceiğine işaret ediyor. En son 2014’te suyun altında bulunan ve kazı çalışmalarına başlanan bazilikanın keşfi ile İznik Gölü’nün içinde gerçekten de bir batık şehir olduğu iddaalarına şu ana kadar ki en somut kanıt oldu.