Bursa
Parçalı Bulutlu
13.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa için tarihi dönüşüm

Bursa , 22 Ağustos 2020 Cumartesi, 12:55

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile Bursa Çekirge'deki Çelik Palas Otelin arkasında bulunan yaklaşık 32 yıllık atıl inşaatın yıkımına başlandı. Törende ayrıca, Bursalıların hayal ettiği Hanlar Bölgesi projesi ve Atatürk Spor Salonu yıkımının da startı verildi.

Bursa için tarihi dönüşüm
Çelik Palas'ın arkasındaki 39 dönümlük alanda konuşlanmış 32 yıllık atıl binanın yıkımına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katılımı ile başlandı. 1988 yılında temeli atılan ve 6 blok, 36 daire ile 250 odadan oluşan binanı yerine millet bahçesi yapılacak. 27 bin 500 metre kare alan üzerine kurulacak olan Çekirge Teras'da bin araçlık otopark, yüzme havuzu, millet kıraathanesi, seyir terası, sosyal tesis ve mescit gibi birçok alan yer alacak. Bu proje ile birlikte millet bahçesine kazandırılması hedeflenen Atatürk Kapalı Spor salonunun yıkımına ve Hanlar Bölgesi projesi için gerekli binaların yıkımına başlanıldı.Dün itibariyle, tarihin yeniden yazılacağı bir döneme girildiğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Cumhurbaşkanımız, milletimize 320 milyar metreküplük Tuna-1 rezerviyle, enerjide dışa bağımlılığa son verecek. Güçlü Türkiye’nin ayak seslerini bütün dünyaya yeniden duyurdular. Bu büyük müjde, bu büyük kalkınma hamlesi; ülkemiz için, aziz milletimiz için hayırlı uğurlu olsun. Sakarya Doğalgaz Sahasıyla ülkemize bambaşka bir zenginlik katan Cumhurbaşkanı başta olmak üzere tüm bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak; Cumhurbaşkanımızın müjdesiyle, yeni bir döneme girdiğimiz bugünlerde; biz de, Bursa’mıza yeni şehircilik harikalarıyla, yeni projelerle, yeni müjdelerle geldik. Müjdelerimiz, projelerimiz; 7’den 70’e tüm Bursalı kardeşlerimiz için, Bursa için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Hanlar Bölgesi’nin Tophane’den başlayarak, Ulu Cami’yi, Kozahan’ı, Pirinç Han’ı içine alarak Kayhan Çarsına kadar 252 tarihi yapı yer aldığı bir bölge olduğunu belirten Bakan Kurum, “İşte ülkemizin en önemli kentsel yenileme projesini, bu Hanlar Bölgesi’nden başlatıyoruz. İlk etapta; proje için; Büyükşehir Belediyemize 50 milyon lira tahsis ettik. 12 bin 400 metrekarelik bu alanı kapsayan Çarşıbaşı Meydanı’nda yer alan miadını doldurmuş 40 binayı, vatandaşlarımızın gönül rızasıyla yıkıyoruz. Şehir merkezine yük olan, trafik sıkışıklığına neden olan, tarihi yapıları gölgeleyen bu yapıları tamamen ortadan kaldırıyoruz. İşe İŞKUR, Kızılay binası gibi riskli yapıların yıkımıyla başlıyoruz. Ardından hızlıca; Pirinç Han, Bakırcılar Çarşısı, Kapan Han, Eski İpek Hanı’nı ihya edeceğiz. Ulu camiinin çevresini daha da güzelleştirecek. Bu yeni alan, yabancı ve yerli misafirlerimiz için; hanlar bölgesini gezmeden önce bir başlangıç noktası olacak. Meydanda halkımızın katılacağı sosyal etkinlikler yapılacak, meydan adeta Bursa’mızın birlik ve beraberlik mekânı olacak. Birliğin simgesi olacak Çarşıbaşı Meydan Projemiz, Bursa için, Bursalı kardeşlerimiz için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

"Türkiye'yi depreme hazır hale getiriyoruz"

Yıktığı her şeyin yerine daha güzelini koyanlardan olduklarını belirten Bakan Kurum, “İmha eden değil ihya edenlerden olduk. Biz hiçbir zaman, yapmayan, yapamayanlardan olmadık, hep yapan tarafta olduk. 19 yıl boyunca yüzbinlerce projeyi hayata geçiren, temeller atan, açılışlar yapan, kurdeleler kesen, eser siyaseti üretenlerden olduk. Şehirlerimizin geleceğinin teminatı olan kentsel dönüşüm çalışmalarımızdan da, her bedeli göze aldık ve asla geri durmadık. Çünkü Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 2012 yılında Kentsel dönüşümü başlatırken, 'bedeli ne olursa olsun' demişti. Biz de liderimizin bu sözünü yerde bırakmadık. Bugüne kadar 1 milyon 410 bin konutun dönüşümünü hep birlikte sağladık. Şimdi de, 'Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm' diyoruz. Her yıl 300 bin olmak üzere 5 yılda 1 milyon 500 bin konutu dönüştürmek, ülkemizi depremlere hazır hale getirmek için gecemizi gündüzümüze katarak, canla başla çalışıyoruz” diye konuştu.

"Bursa'daki riskli alanların çalışmalarını yapıyoruz"

Bursa Kestel, Osmangazi ve Yıldırım’da 540 hektar büyüklüğünde 5 riskli alanda çalışmaların olduğunu belirten Bakan Kurum, “Ayrıca yine Osmangazi, Yıldırım ve Gemlik’te 865 hektar büyüklüğünde 5 rezerv yapı alanında da çalışmalarımıza başladık. Bildiğiniz gibi; Bursa Sıcaksu semtinde uzun yıllar deri sanayisine hizmet eden Tabakhaneler Bölgesi’ndeki işletmeler, 2007 yılında Badırga Bölgesi’ndeki organize sanayi bölgesine taşınmıştı. Bölgedeki 135 deri fabrikasının taşınmasının ardından alanda termal turizminin canlandırılmasına yönelik çalışmaları başlattık. Bunun yanı sıra 190 bin metrekare büyüklüğündeki alanda kamulaştırma yaparak, vatandaşlarımızın mülkiyet sorununu büyük oranda çözdük" dedi.
"Dünyaya örnek projeyi Bursalıların hizmetine sunacağız"

Bursa'da deprem dönüşüm konutlarını ve sosyal donatıları, parkları, yeşil alanları üretmeye başladıklarını belirten Kurum, "Projelendirme çalışmalarımız bitmek üzere. Bursa’mız için bu projemiz de şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bakın biz Kasım ayında söz verdik, bu sözlerimizin hepsini hamdolsun bugün başkanımızla birlikte tutuyoruz. Şimdi de Ağustos ayındayız ve ben bir söz daha, bir müjde daha vermek istiyorum. Çok yakında, Bursa’mızda, Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilecek, vatandaşlarımızın sabırsızlıkla beklediği bir kentsel dönüşüm projesini daha başlatacağız” diye müjdeledi.

Törene, AK Parti Bursa milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve davetliler katıldı. Konuşmaların ardından iş makineleriyle binanın yıkımına başlandı.

[caption id="attachment_19290" align="alignnone" width="666"] .[/caption]