Bursa
Çok Bulutlu
12.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa İnegöl'de öğrenciler geliştirdikleri emniyet kemeri sistemini tanıttı

Bursa , 25 Kasım 2021 Perşembe, 14:25

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Dr. Emin Acar İmam Hatip Ortaokulunda açılan 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı'nda, öğrenciler tarafından hazırlanan projeler sergileniyor.

Bursa İnegöl'de öğrenciler geliştirdikleri emniyet kemeri sistemini tanıttı

Sergide, okul öğrencilerinden Abdulkadir Haylani, Azizcan Bekirov ve Muhammet Eymen Torun'un hazırladığı proje ilgi gördü.Öğrencilerin, öğretmenleri Okan Bedir'e ait otomobile monte ettikleri sistem, emniyet kemerinin takılı olmadığı durumlarda aracın çalışmasını engelliyor.Ayrıca, sürücünün önüne kadar getirmeden sırt kısmından kemeri bağlayıp araç kullanmasının engellenmesi amacıyla sistemde bir kamera da bulunuyor.Projeyle ilgil açıklamalarda bulunan Abdulkadir Haylani, emniyet kemerini zorunlu hale getirerek kazalarda bundan kaynaklı ölümlerin önüne geçmeyi hedeflediklerini bildirdi.

Çalışmayı yaklaşık 3 ayda tamamladıklarını belirten Haylani, "Emniyet kemerini takmadan araç hareket etmeyecek, emniyet kemeri takınca araç hareket edebiliyor" dedi.Muhammet Eymen Torun ise otomobilin içindeki kamera ile arkadan emniyet kemeri takma hilesinin önüne geçtiklerini dile getirdi.Torun, "Bazı sürücüler şu hatayı yapıyor; emniyet kemerini arkadan bağlıyor. Bizim amacımız zaten bunu engellemeye yönelik. Emniyet kemerini arkadan bağladığınızda, kamera bunu görüyor ve araba çalışmıyor" diye konuştu.

EMNİYET KEMERİ KULLANIMININ ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Okulun teknoloji tasarım öğretmeni Okan Bedir, emniyet kemeri kullanımının önemine değinerek, şöyle devam etti:"Bunu uygulamak için araca ihtiyaçları vardı. Gerçekçi bir şekilde uygulamak adına benden bu konuda yardım istediler ve benim aracımın üzerinde çalıştılar. Başarı ile bunu sağladılar. Bundan dolayı ben de çok mutluyum. Bu ve bunun gibi projelerle gençlerimize ilham verici çalışmaların devamının gelmesini diliyorum."