Bursa
Çok Bulutlu
21.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa Milletvekili Lale Karabıyık'tan 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

Bursa , 23 Kasım 2021 Salı, 11:18

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle açıklama yaptı

Bursa Milletvekili Lale Karabıyık'tan 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık'ın 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle yaptığı açıklama şöyle:

"Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün "Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet, henüz millet adını almak kabiliyetini kazanmamıştır. Öğretmenler! Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" sözü, Türkiye'nin aydınlık geleceğinin mimarı değerli öğretmenlerimizin bir toplumun gelişmesinde ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Öğretmenlerimiz toplumu aydınlatan, çocuklarımızı ve dolasıyla geleceğimizi yetiştiren, onlara yol gösteren vazgeçilmezlerimizdir.Ancak AKP iktidarının derinleştirdiği sorunlar nedeniyle 24 Kasım ne yazık ki, öğretmenlerimiz için bir "kutlama günü" değil, sorunlarını konuştuğumuz bir güne dönüşmüştür.Cumhuriyet için fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştirmek için çalışan değerli öğretmenlerimiz, yaşadığımız bu eğitim sistemsizliğinde karşı karşıya kaldıkları sorunlar nedeniyle Öğretmenler Günü'nü buruk bir şekilde kutlamakta, bu kıymetli günde sorunlarına çözüm bulunmasını istemektedir.

Örgün eğitim kapsamında 53 bin 620'si resmi okul, 13 bin 501'i özel okul ve 4'ü açık öğretim okulu olmak üzere toplam 67 bin 125 okulda, 1.112.305 öğretmenimiz görev yapmaktadır.Geleceğimizi yetiştiren öğretmenlerin hak ettikleri değeri görebilmesi,öğretmenlik mesleğinin yeniden toplumun en saygın mesleklerinden biri haline getirilmesi konusunda tüm gayretler sarf edilmelidir. Çünkü her gün sınıfa derse giren öğretmenlerin neredeyse tamamı, ekonomik sorunlarını düşünerek güne başlamaktadır. Hatta pandemi döneminde öğretmenler, uzaktan eğitim için gerekli olan bilgisayarı edinmekte bile güçlük yaşamıştır; çünkü eğitim emekçilerinin tamamı yoksulluk sınırının altında maaş almaktadır.Eğitim sistemindeki bunca soruna ve yaşadıkları zorluklara karşın evlatlarımızı yetiştirmek için Anadolu'nun dört bir yanında heyecanla görev yapan bütün öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.Başta, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ve minnetle anıyor; Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, büyük bir gayret ve özveriyle, kararlılıkla, gecesini gündüzüne katan değerli öğretmenlerimizin bu en özel gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."