Bursa
Çok Bulutlu
13.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine uluslararası diploma

Bursa , 25 Kasım 2021 Perşembe, 12:34

Bursa Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi, dünya çapında geçerliliği olan Uluslararası Bakalorya (IB) organizasyonunun "diploma" ve "orta yıllar" programlarından yetkilendirme belgesi aldı.

Bursa Nilüfer Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerine uluslararası diploma

Bünyesinde ortaokul bölümü de bulunan lise, 2 yıldır uyguladığı programla öğrencilerine bilim ve teknoloji derslerinden sanat etkinliklerine birçok konuda eğitim veriyor. Lise ve ortaokuldaki öğrenciler, yabancı dilleri etkin şekilde öğrenmenin yanı sıra öğretmenleriyle birçok projeye imza atıyor. Proje okulu da olan liseden mezuniyetlerinde uluslararası geçerliliği bulunan IB diploması alacak öğrenciler, ABD ve Avrupa'daki üniversitelere girişte ayrıcalık kazanacak. Yetkilendirme belgesi sahibi okul, 150'si IB kapsamında olmak üzere 600 öğrenciyle eğitim öğretime devam ediyor.

162 ÜLKEDE UYGULANIYOR

Okul Müdürü Abdulkadir Çınar, yaptığı açıklamada 2018'den bu yana fen ve sosyal bilimler alanında proje okulu olduklarını, öğrenciyi daha aktif hale getiren bir anlayışla eğitim verdiklerini belirtti. Araştırmaları sonucu dikkatlerini çeken IB'nin 162 ülkede uygulandığını öğrendiklerini belirten Çınar, "İnanan insanlarla, ekip çalışmasıyla IB diploma programını uygulayan bir unvana sahip olduk" dedi.

Çınar, IB'nin eğitim sistemini incelediklerinde, temel eğitimden itibaren çok ciddi şekilde zihin dönüşümü sağlamış, bu süreci yaşamış ve dil eğitimini de almış öğrenci kitlesine ihtiyaç olduğunu fark ederek, aynı programla lisenin yanında ortaokul için de çalışma başlattıklarını bildirdi."Orta yıllar" sürecine 127 öğrenciyle başladıklarını aktaran Çınar, "2 yılın sonunda Uluslararası Bakalorya programının içerisinde 'orta yıllar' programını da uygulayan bir okul unvanını elde ettik. Bunun neticesinde de Türkiye'de ilk ve tek olma özelliğine sahip olduk" ifadelerini kullandı.

Düşünen, araştıran, milli ve manevi değerlere bağlı çocukları "orta yıllar" programıyla liseye taşımak istediklerini dile getiren Çınar, şöyle konuştu:"Din Eğitimi Genel Müdürlüğü ciddi çalışmalar yapıyor. Bugün İngilizce, Fransızca, İspanyolca gibi diller ve teknoloji üzerine de kurgulanmış imam hatip okulları var. Bu dönüşümü, değişen dünya yapısında ama geleneklerimizin getirdiği bir yapıyı da koruyarak sürdürebileceğimize inanıyoruz. Sadece din eğitimi yapılan bir okul algısı var ama biz çocuklarımızın mühendis, doktor gibi farklı meslek alanlarına sahip bireyler olacağına inanıyoruz. İslam dininin getirmiş olduğu o güzel yapıya bürünmüş ve bunu dünyaya aktarmış bireyleri hedefliyoruz. Bu anlamda da bu farkındalığı diğer insanların görmesini istiyoruz."

"ÖĞRENCİLERİ SORGULAYICI BİRER BİREY HALİNE GETİRİYOR"

IB Koordinatörü ve Müdür Yardımcısı Saadet Doğan da 2 yıllık adaylık sürecinin ardından IB tarafından programa alındıklarını belirtti.Programın öğrenciler için faydalarına değinen Doğan, "Küresel bir program olması sebebiyle IB programına dahil olan bir öğrenci, Türkiye sınırlarının dışına çıkabiliyor ve dünyanın seçkin üniversitelerinde referans kabul edilen bir IB diploması oluyor. Öğrencileri hem sanatsal hem fiziksel hem de bilişsel olarak sorgulayıcı bir birey haline getiriyor. Eğitim öğretim metotlarında bariz farklılıklar var. Bizde dil öğretimi sadece kağıt üzerinde kalmışken IB programıyla artık aktif şekilde öğrencilerin dersi dinleyebilir, sunumlar yapabilir hale gelmesi bekleniyor." değerlendirmesinde bulundu.Öğretmen ekibinin IB programına uygun çalıştığını bildiren Doğan, yeni metotlar konusunda da çalışmalar yaptıklarını ifade etti.Okulun 6. sınıf öğrencilerinden Fatma Ecrin Esmer ise IB programı dahilinde dersler aldığını, bu uygulamanın kendisi için ideal olduğunu kaydetti.