Bursa
Çok Bulutlu
18.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa'nın keskin sanatçısı: Mithat Şakir

Bursa , 23 Ağustos 2020 Pazar, 17:45

Bıçak denildiğinde akla Bursa gelir. Kentin en önemli değerleri arasına adını yazdırmış bir el sanatıdır. Zamanla el yapımı bıçağa ilgi azalsa da hala bıçak ustaları bu sanatı yaşatabilmek için ayakta duruyorlar. Bursa’nın adını bir de bıçağı ile yüceltmek gerektiğine inanan köklü bıçakçılarından Mithat Şakir; “Kentin en meşhur unsurlarından biridir bıçak ve reklamı iyi yapılmıyor” diyerek bu sanatın ölmesine müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bursa'nın keskin sanatçısı: Mithat Şakir
Bursa’nın köklü bıçak ustalarından Mithat Şakir ile bıçak ve yapımı üzerine konuştuk. Nesilden nesile aktarılan bu sanatta, Mithat Usta babadan değil enişteden öğrenerek mesleğe giriş yaptığını anlattı. Mesleğe başlarken hiçbir bilgisi olmadığını belirten Mithat Usta; “77-78'lerde eniştemin yanında başladım bıçakçılığa. Başladık derken de, hiçbir şey bilmiyoruz. Onu getir, bunu götür hesabı. Adım atmam bu şekilde oldu. 82’ye kadar eniştemle çalıştım. Askere gittim geldim, biraz daha devam ettim ama işten bir haberim. Fabrikaya girdim, Allah rahmet eylesin bir ustamız ‘Neden fabrikaya gidiyorsun. Gel sana dükkan açalım’ dedi. Ama ben bıçağın b’sini bilmiyorum. Üretim nasıl oluyor bilmem. Bizde en önemli işlem ısıt-işlemdir. Ham olan malzemenin çelikleştirilmesi önemlidir. Öyle böyle derken açmış olduk dükkanı” dedi.

İŞİ ÖĞRETEN İNSANLAR

“Bu işin püf noktasını Halil Durmaz’dan öğrendim. Allah rahmet eylesin. Biz haftada 100 bıçak götürürdük Halil Durmaz’a, sen bunu baştan savma yapmışsın derdi. Günde iki-üç yüz bıçak çıkardı. Usta alırdı bıçağı, gezdirirdi elini. Bıçağı bir tutardı, yamulturdu. Biz de bilmiyoruz. O yapamazsın dedi, ben yaparım dedi. Böyle böyle öğrendik. Allah ondan bin sefer razı olsun.  Çok güzel bir ustaydı. Şuan onun yaptığı bıçakları ararlar, bulamazlar.  Şahin Şeref vardı, o hiçbir zaman beni boynu bükük bırakmadı. O adama iki yüz tane bıçak götürürdüm. 150 tanesi yamulurdu.  Eğer bıçağın sap kısmı ısıt-işlem iyi olmazsa yamulur. Şahin abi var mı bir sıkıntı dediğimde birkaç tane yamulan çıktı derdi. Halil Durmaz ve Şahin Şeref bu işte beni öğreten insanlar oldu.”BU BİR SANAT

“Bıçağın reklamı yapılmadı. Bursa’nın en meşhur unsurlarından biridir bıçak ve reklamı iyi yapılmıyor. Recep Altepe döneminde yarışmalar düzenleniyordu. Seçici kurul olurdu. Yapılan bıçakları anlatıyordu bu kurul. Birinci gelene para ödülü veriliyordu. Alinur Aktaş ile istişaremiz olmadı. Böyle bir pozisyon denk gelmedi. Recep Başkan’a da diyorduk,  ‘Yukarıda bıçakçılar çarşısının alt tarafına Osmanlı havasında dükkanlar yapalım, altına teşhir salonu, iç tarafına da üretim yeri yapılsın. İki katlı bir yapı olsa, hem üretim hem satış.  Alta da bir televizyon, gelen vatandaşa bıçak yapımını izletmek için. Böyle bir şey yapıldığı zaman turcular gelir. Bizim burada Nurettin usta İzmir’den gelecek. Bana konum at diyecek ancak öyle bulacak. Ama dediğimiz gibi bir şey yapılsa, toplu bir yer olsa daha farklı olacaktır her şey. Turcuları çekebilmek için buna ihtiyacımız var.”“Bizim mesleğimiz çok güzel bir meslek. Fakat önüne gelen yollarda, orda burada bıçak bilemesi yapıyorlar. İşi ehline bırakmıyorlar. İşi ehline bırakmadıkları  için değersizleşiyoruz.  Bıçak bir sanat işidir.”

GENÇLERİN EL ZANAATINA TALEBİ AZ

“Bursa markası Büyükşehir tarafından tescillendi. Onların danışma kurulunun içinde ben de vardım. Fakat müracaat yanlış yapılıyor. Bizim malımızı birkaç sene sonra lütfen de alacaklar. Teşvik yok bizde. Bu değere sahip çıkabilmek, bedestenleşebilmek çok önemli. Turizmleşmesi gerekiyor bıçakçılığın. En azından yerli turistleri çekebilmek gerek. Bıçakçılar bedesteni gibi olmalı. Buranın alt yapısı var, Osmanlı dönemine benzer bir yer yapılabilir. El emeği çok değerli. Bedestenleşirsek eğer, belki kurs da verilir bu mesleğe yönelik. Bir tane çırak yok şimdi. Ölmemesi gereken bir sanat."

[gallery columns="5" size="medium" ids="19553,19554,19555,19556,19557,19558,19560,19562,19563"]