Bursa
Çok Bulutlu
12.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa Tabip Odası'ndan büyük tepki

Bursa , 01 Ekim 2020 Perşembe, 14:08

Bursa Tabip Odası, sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddete karşı tepki gösterdi

Bursa Tabip Odası'ndan büyük tepki
Tabipler Odasından Yapılan Açıklamada ;

Sağlıkta şiddetin son günlerde artması, sağlık çalışanlarını tedirgin etmeye devam ediyor. Son olarak Bursa’da bir kişi, “Doktorları boşuna öldürmüyorlar” diyerek tehditler savurdu.

Geçtiğimiz günlerde, Bursa’nın Yıldırım ilçesinde Zümrütevler Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen Ö.K. kendisine doktorunun saha çalışmasında olduğunu bildiren hekimi, SABİM’e şikayet etti.

“Doktorları boşuna öldürmüyorlar” diyerek şiddeti meşrulaştıran şahıs için kılını kıpırdatmayan yöneticiler hekimin kendi can güvenliğini sağlaması için uyarıda bulunmakla yetindi.

Bakanlık veya Müdürlük olarak şahıs hakkında suç duyurusunda bulunmayacaklarını ve koruma sağlayamayacaklarını ama hekimlerin ‘Beyaz Kod’ verebileceklerini söylediler.

Tehditlere göz yumulmamalı

SABİM, sağlık çalışanların aşağılandığı, tehdit edildiği, hakaret edildiği, şiddeti hak ettiklerinin rahatça söylenebildiği fakat bu tehdit ve aşağılanmaları yapanlara herhangi bir kovuşturmanın uygulanmadığı bir mekanizmaya dönüşmüştür. SABİM,  birilerinin rahatça sağlık çalışanlarını çekinmeden öldürmekle tehdit ettiği, suça teşvik eden bir serbest alan olmuştur.

Sağlık yöneticileri,  çalışanlarının can güvenliğini korumak için gerekli hukuki girişimlerde bulunmaktan kaçınmamalıdır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin artarak sürdüğü bu günlerde böyle tehditlere göz yumulmaması ve gereğinin süratle yerine getirilmesi gerekmektedir.

İşveren olan Sağlık Bakanlığı’nın  yerel temsilcileri olan İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri çalışan sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı kapsamında gereken tedbirleri almak zorundadır, suç tespiti halinde en kısa sürede gereken yasal soruşturmaların,  beyaz kod bildirimlerinin başlatılması  gerekmekte olup  kamu hizmeti sunan biz sağlık çalışanlarının iş güvenliğini tesis etmekle sorumludur.