Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa tekstili çalışmaya devam ediyor

Bursa , 27 Nisan 2021 Salı, 12:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19:00'dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00'e kadar tam kapanma kararı alındığını duyurdu. Bu açıklamadan sonra İçişleri Bakanlığı 17 günlük tam kapanmaya ilişkin genelgeyi 81 ilin valiliğine gönderdi.

Bursa tekstili çalışmaya devam ediyor

Kapanma kararının alınması ve genelgenin açıklanmasının ardından sanayi kenti Bursa'da üretim zincirinin durmayacağı alanlar belli oldu.

Tekstilin başkenti konumunda olan Bursa'da Bursa Uluslararası Tekstil Ticaret Merkezi (BUTTİM) ile Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) bünyesinde bulunan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB)'e bağlı dev üretim merkezleri var. Açıklanan genelgeye göre Bursa tekstili bu kısıtlamadan etkilenmeyecek.

Genelgenin bu maddesine göre Bursa'da yer alan tekstil merkezlerinden BUTTİM tam kapanma sürecinde açık olarak hizmet vermeye devam edecek. Fabrikalar da bu maddeye göre tam kapasite çalışmaya devam edecek iş yerleri arasında yer alıyor.

İşte genelgenin Bursa tekstil sektörünü ilgilendiren kısmı şöyle;

Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi

26.04.2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda; halihazırda uygulanmakta olan kısmi kapanma tedbirlerine yeni önlemler eklenerek tam kapanma dönemine geçilecektir. 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'dan itibaren 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'e kadar sürecek olan tam kapanma döneminde ülke genelini kapsayacak şekilde aşağıdaki tedbirlerin alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

Tam kapanma döneminde 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizde belirtilen tedbirlere ilave olarak;


1. Sokağa Çıkma Kısıtlaması

Hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'te bitecek şekilde tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.


1.1- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

1.5- Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında yukarıda belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışında tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofisler kapalı olacak olup uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilmeyecektir.

(Bu genelge kapsamında TOPTAN KUMAŞ İMALATÇILARI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAFTIR.)

EK: Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi

7. Üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar,

30. Bankalar başta olmak üzere yurt çapında yaygın hizmet ağı olan kurum, kuruluş ve işletmelerin bilgi işlem merkezleri ile çalışanları (asgari sayıda olmak kaydıyla),

41. Muafiyet nedenine bağlı olmak ve ikametlerinden iş yerlerine gidiş/gelişleri ile sınırlı olmak kaydıyla serbest muhasebeciler, serbest muhasebeci mali müşavirler, yeminli mali müşavirler ile çalışanları...