Bursa
Parçalı Bulutlu
20.9°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursa Valiliği'nden önemli açıklama

Bursa , 21 Temmuz 2020 Salı, 19:45

Bursa Valiliği, normalleşme dönemiyle birlikte kafe ve restoranların çalışma saatleriyle ilgili değişikliği duyurdu.

Bursa Valiliği'nden önemli açıklama
Lokanta, restoran, kafe, kıraathane, çay bahçesi gibi işletmelerin çalışma saatine yönelik kısıtlamalar kaldırıldı. Bursa Valiliği'nden yapılan açıklamada:

"Covid­19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, güvenli mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

İçerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminde, salgınla mücadelenin genel prensipleri olan temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarının yanı sıra her bir faaliyet alanı/iş kolu için alınması gereken önlemler ayrı ayrı belirlenerek bu kural ve tedbirler çerçevesinde faaliyetlerin sürdürülmesi sağlanmaktadır.

Bu çerçevede; İçişleri Bakanlığının 30.05. 2020 tarih 8556 sayılı Genelgesi ve  31.05.2020 tarih ve 63 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile  faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan lokanta/restoran/kafe/ kıraathane vb. işyerlerinin 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren belirlenen kurallar dahilinde saat 22:00’a kadar hizmet verebilmelerine izin verilmiş, İçişleri Bakanlığının 09.06.2020 tarih 9137 sayılı Genelgesi ve  10.06.2020 tarih ve 79 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile söz konusu işletmelerin sundukları hizmetlere ihtiyacın artması nedeni ile kapanış saatlerinin 24:00’a uzatıldığı bildirilmişti.

İçişleri Bakanlığının 30.06.2020 tarih 10497 sayılı Genelgesi ve  01.07.2020 tarih ve 99 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile marketler, pazar/satış yerleri, berber, güzellik salonu/merkezi, kuaför vb. iş yerleri ile alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamalar kaldırılmıştı.

Gelinen aşamada; İl Hıfzıssıhha Kurulumuzun 21.07.2020 tarih ve 108 sayılı kararı ile Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yayımlanan  COVID-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde  belirtilen tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla 21.07.2020 tarihinden itibaren yukarıda bahsi geçen lokanta, restoran, kafe, kafeterya, çorbacı, kokoreççi, çiğ köfteci, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokali vb. işletmelerin çalışma saatlerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına; belirtilen işletmelerin genel mevzuatları ve ruhsatlarında belirtilen saat aralıklarında faaliyette bulunabilmelerine, Kaymakamlıklarımızca konuyla ilgili olarak gerekli İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarının alınması, gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanmasına karar verilmiştir.