Bursa
Çok Bulutlu
19.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

"Bursalıları evlerinde yalnız bırakmadık"

Bursa , 19 Kasım 2020 Perşembe, 15:09

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, geçtiğimiz günlerde "Bursa İçin Canla Başla 1000 Gün" toplantısında, bin günde yapılanları anlatmıştı. Bugün ise, 2020 - 2021 Kültür Sanat Lansmanında 2020'de yapılan ve 2021'de yapılması planlanan kültür sanat etkinliklerini paylaştı.

"Bursalıları evlerinde yalnız bırakmadık"
Konu başlıklarının; "Pandemi Süreci, Dijital Etkinlikler, Tiyatro, Kütüphane, Çocuklara Özel, Festival, Fuar ve Şenlikler, Müzik, Sinema, Eğitim, Akademi ve Atölyeler, Panel, Söyleşi, Seminer, Sempozyum ve Çalıştaylar, Anma Etkinlikleri, Sanat Galerisi ve Sergiler, Kültür ve Sanat Felsefemiz" olduğu lansman, hazırlanan filmlerle desteklendi.



Aktaş, daha bu sabah çocukluk arkadaşını Covid-19'dan kaybetmiş olmanın üzüntüsünü paylaştı katılımcılarla.

Pandemi sürecinde Bursa'nın seferberliğe ilk katılan illerden olduğunu ilave etti.

"Ben tam da bu noktada, Bursa'nın son haftalarda ne yazık ki içler acısı durumuna yönelik, bilhassa toplu taşımalar açısından bir güncellemeye ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

İşine toplu taşımayla gidip gelmek zorunda olan insanlar için sosyal mesafe kuralı ne yazık ki ütopik kalıyor.

Bu bağlamda, üzerinde düşünülmesini ve mümkün olan önlemlerin daha da arttırılmasını öneririm.  "

Pandeminin Gölgesinde 2020

Pandemi sürecinden söz ettikten sonra , "bugün hayatın akışına manevi bir yön veren kültür ve sanatı konuşacağız" sözleriyle gündem konusuna geçildi.

"Pandemi küresel bir felaketti ama bu bizi durduramadı. Pandeminin gölgesinde kalsa da değerli işler yaptığımızı düşünüyoruz.

Yapılan etkinliklerin isimlerini bile zikretmek ciddi zaman alacaktır. Kültür sanat faaliyetleri nefes almak kadar elzem. Bursa’yı bir gün bile kültür sanattan mahrum bırakmayacağımıza söz verdik. Hizmete başladığımızdan beri ikinci plana atmadık atamayız da..." şeklinde ifade etti.

Dijital Etkinlikler

Öncelikle pandemi sürecinde yapılan dijital etkinlikler paylaşıldı .

Çağa ayak uyduran belediyecilik anlayışıyla,  "Evde Kal Kitapla Kal", "Sanal Müzede Online Eğitim Programı", "Bitinya Galerileri", "Evde Kal Müziksiz Kalma", "Online Tiyatro Oyunları"  etkinlikleri dijital kanallarla evlere taşındı.

Türkiye'nin en aktif belediyelerinden biri olduk

Bursa’dan, sosyal medya aracılığıyla dünyaya açılan canlı yayın tiyatro yayınları ve yüzlerce canlı yayın ile Türkiye’nin en aktif belediyelerinden biri olunduğunu ifade etti.

Yeni dönemde ise;

BBB Talks ile Bursa’ya değer katmış kişilerle canlı yayın ve soru cevaplar yapılacak, böylelikle de gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlama fırsatı olacağını dile getirdi.

Tiyatronun, Bursa için vazgeçilmez bir değer olduğunu belirterek; halkın tiyatrodan uzak kalmasına göz yumamazdık dedi ve "Sanat Mahallemde" tırı ile "vatandaşlar bize gelemiyorsa biz sanatı vatandaşlarımızın ayağına götürelim" diyerek köy okullarında da perde açıldığını ifade etti.

Dünya klasiklerine de çok önem verildiğini ve  Eylül ayında perdenin; William Shakespeare tarafından yazılan "Venedik Taciri" ile açıldığını dile getirdi.

2021 yılında ise; "Her Yerde Tiyatro" Projesi,

NFK'in "Bir Adam Yaratmak" Oyunu,

Bursa Şehir Tiyatrosu'nda çocuklara ve yetişkinlere özel oyunlar,

Karagöz Gölge Oyunu Gösterisi projelerinin hayata geçirileceğine değindi.

 

Sıradışı Kütüphaneler

Türkiye'de Başka Örneği Yok : Merinos Açık Hava Kütüphanesi

Üç dönümlük alanda, sosyal mesafeli ve Türkiye’de başka örneği olmayan Merinos Açık Hava Kütüphanesi'nde 4000 kitaba fiziki, 22.000 kitaba da elektronik olarak ulaşabildiğini dile getirdi.

Kitap her kapıyı açar diyerek; Türkiye'de başka örneği olmayan bir projeden daha bahsetti Aktaş ve kütüphanelerden kitap alanlara otobüs ve tramvaya iki kişilik bilet armağanına değindi.

Bu teşvikle çok iyi sonuçlar alındığını da ayrıca dile getirdi.

"Çocuklarımızın Bursa’nın geleceği olduğunun farkındayız ,

Onların mutluluğu ve gelişimlerini hiçbir zaman bir kenara atmadık,

Tüm çocuklar eşit haklara sahip olsun diye çalışıyoruz." şeklinde devam etti.

Bu kapsamda da, kurulan oyuncak kütüphanelerinden, çocuk felsefe atölyelerinden, masal atölyelerinden ve masal festivalinden bahsetti.

Felsefe, kütüphane, tiyatro festivalleri, müzik gibi çeşitli alanlarda ise yeni dönemde yapılması planlanan pek çok etkinliğin müjdesini verdi.

"Bursa’yı festival ve şenlik şehri yapmak için uğraşıyoruz, bu iddiamızda kararlıyız.

Pandemi koşulları el verdiğinde festivaller düzenlemeye devam edeceğiz,

Her aya bir festival şeklinde düşünüyoruz, uluslararası piyano festivali ve Arkeofest'i hayata geçirdik diyerek,

En önemlisinin ise önümüzdeki sene 59'uncusu düzenlenecek olan Bursa Festivali olduğunu vurguladı.

Şehrin sokaklarını hiçbir zaman ezgisiz bırakmayan orkestraya değinerek,

"müziğin içinde her şey var en çok da umut" dedi.

Bursa Uluslararası Film Festivali ise yeni dönem için planlanıyormuş.

Bunlar buzdağının görünen kısmı diyen Aktaş; "Kültür sanat kimsenin tekelinde değildir bütün insanlığındır." dedi.

O esnada ekranda ; "Bursa’nın hayat damarı atmaya devam edecek." yazıyordu.

Aktaş, sunum sonrası Mustafa Özdal tarafından kendisine yöneltilen;

"Açık hava tiyatrosunda yapılan etkinlikler, pandemiden dolayı yapılamadı. Tiyatrolara izin verildi ancak konserlere izin verilmedi. Bu kararın size ait olmadığını biliyoruz ama vakıf ciddi bir kayba uğradı. Bu kararı nasıl okumalıyız? sorusuna;

"Biz herhangi bir konuyla alakalı faaliyet yapacaksak takdir edersiniz ki Hıfzısıhha ve Pandemi Kurulu'ndan izin alarak yapıyoruz.. Yanlış anlamayın ama konser başka bir şey tiyatro başka bir şey bana göre. Konserde daha bir hareket var ama tiyatro daha sakin bir ortam... Bir amaca yönelik iptal söz konusu değil yani" yanıtını verdi.

Özdal'ın ikinci sorusu ise; "Kültür Sanat Vakfı değişti. Yeni yapılanmanın, Kültür Sanat Vakfı'nın işlerini azaltacağı iddialarına ne yanıt verirsiniz? oldu.

Aktaş ise; "Vakıflara hizmet etmiş herkese, büyüklerimize çok teşekkür ediyoruz öncelikle. Kendileri 11-12 yıldır yönetimdeydi . Fatma hanım kendisi müsade istedi, istediği takdirde devam edebileceğini söyledim."

"Bakın benim organizasyonları kimin yaptığı gibi bir takıntım yok. Önemli olan güzel işler yapmak." şeklinde yanıtladı.

"Sanat Herkes İçin Her Yerde"

"Kültür ve Sanatı Kucaklayan Şehir Bursa" başlıklarıyla sunumu yapılan etkinliklerin, şehrimizde artarak devam etmesi ortak temennimiz.