Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursaspor Başkanı Erkan Kamat'tan şok açıklamalar

Bursaspor , 16 Ocak 2021 Cumartesi, 20:43

Bursaspor Kulübü Başkanı Erkan Kamat takımın kamp yaptığı Belek'te Lifebursa.com ve Lifebursa.tv'ye gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu.

Bursaspor Başkanı Erkan Kamat'tan şok açıklamalar

Takımın kamp yaptığı otelde Adnan Batır ve Murat Demir'i konuk eden Başkan Erkan Kamat tüm soruları cevapladı.

-Bursaspor'un devre arası kampını nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Beni tanıyanlar zaten biliyordur, oteller ile ilgili bir iş yaptığım için çok samimi dostluklarım var. Bu vesileyle dostluklarımızı böyle önemli durumlarda kullanmayı seviyorum. Kamp yerinin önemini Adil Cenkçliler ve hocamız Mustafa Er ile değerlendirerek aldık. Burasının bizi mental açıdan çok iyi bir duruma getireceğini ifade ettim ve bugün de buradayız. Otelin sahipleri de arkadaşlarımız olduğu için sizin röportaj talebinizi burada kabul ettim. Beni İstanbul ve Bursa medyasından canlı yayınlara ve röportajlara almak için her gün arıyorlar. Ancak ben şimdiye kadar herhangi bir medya kuruluşuna çıkıp konuşmadım. Çok ciddi bir mücadele için yönetim kurulundaki arkadaşlarımla beraber çalışıyoruz."

-Bursaspor Kulübü sezon başında eksi üç puan sorunu ile baş başaydı, siz bu problemi nasıl çözdünüz?

"Eksi üç puan sorunundan önce kulübün içinde mali ve hukuki sorunlar vardı. Onları disipline ederek bir sistem kurduk. Bursaspor Kulübü'nün tüm varlıklarının temlikte ve hacizde olması bizim elimizi kolumuzu bağladı. Resmi bir giriş-çıkış yapamıyorduk. Bursaspor Kulübü Derneği bu konuda ne yapabilirdi? Biz yönetim kurulu olarak tüm menajerler, avukatlar ve futbolcular ile görüşerek 27 dosya sahiplerinden ilgili bir muvafakatname alarak bu sorunu çözdük."

-Bursaspor'dan bu sezon kimse böyle bir performans beklemiyordu. Süper Lig maçlarını bile geride bırakan bir izlenme oranıyla takım büyük bir ivme yakaladı. Bu başarının en büyük sebepleri nelerdir?

"Yönetim kurulundaki arkadaşlarımız ile yaptığımız toplantıda önce bir idari sonra ise sportif kararlar aldık. Adil Cenkçiler, Mustafa Er, Müjdat Enginsu ve Şafak hoca ile olan sağlık ekibinin tekrardan Bursaspor'da görev yapması için bu kararı aldım. Kalbimi dinledim, doğru kararlar verdiğime inandım. Biz fedakarlık yapıp bir karar alınca kulüp içindeki futbolcularda bize inandı. Ben ve tüm arkadaşlarım Bursaspor değerlerine sahip oyuncularla birlikteyiz. Oyuncularımıza ben tüm samimiyetimle yaklaşıp onları bunu hissettiriyorum Futbolcularımız ellerinden geleni bize verecektir. Ben başkanlığa aday olduğumda bir başka aday varken önüne geçmedim. Bursaspor'un sahipsiz kaldığını gördüğüm için kimse gelmeyip kaçıyorsa ben gelirim dedim. Ben bu işi başarırım mantalitesi ile geldim. Oyuncularımız sadece Türkiye'de değil Avrupa'da da konuşuluyor. Futbolcularımızı soruyorlar ve izliyorlar. Oyuncularımız ile ilgili sosyal medyadan veya televizyonlardan yazılıp çizilen haberlere itibar etmeyin. Bursaspor'un futbolcuları çok kıymetli, hepsi bizim evlatlarımız. Bursaspor Kulübü'ne oyuncularımız ile ilgili kesinlikle resmi bir teklif gelmemiştir. Resmi teklif ile gelmeyen hiçbir kulübü muhattap almam. Telefonla sorabilir, görüşebilir ama siz herhangi bir kulübün ciddi olduğunu biliyorsanız o zaman kulüpler arasında resmi teklifler yapılır. Bizim vereceğimiz karar resmi teklife göre olur."

-Burak Kapacak için Fenerbahçe Kulübü ile görüştüğünüz ve bir anlaşma sağladığınız yönünde dün akşam ciddi olarak bir haber gündeme geldi. Fenerbahçe ile Burak Kapacak için görüştünüz mü?

"Beni bu konu için televizyon kanallarından "Bursaspor Başkanısınız ve Burak Kapacak konusu net bir haber, bize konuk olur musunuz?" şeklinde bir teklifte bulundular. Ben Bursaspor Kulübü Başkanı olarak hiçbir programa katılmadığımı ifade ettim. Oyuncumuza resmi bir teklif gelmediğini ilettim. Eğer ki Fenerbahçe Kulübü'nün böyle bir plan ve proje ile Burak Kapacak hedefleri varsa resmi teklifleri gönderdikten sonra değerlendirmemizi yaparız."

-Ali Akman konusunda son durum nedir?

"Ali'ye geçtiğimiz sezon değer verilmemiş, önem ve hassasiyetli davranılmamış. Bu süreçte Ali karar verme anlamında üzülmüş, gardı düşmüş, bir sene sonra sözleşmesi biten bir oyuncunuzla oturup anlaşmaya varmanız lazım. Böyle bir şey olmadığı için kırgınlığı ve üzgünlüğü var. Ben Ali ile görüştüm. Kendisi inanılmaz derecede edepli ve terbiyeli bir oyuncu. Bu kadroda olan oyuncular sezon sonuna kadar başka bir yere transfer olamaz. Hepsi Bursaspor'un oyuncusudur. Hiçbir yere kimse gidemez. Sezon sonuna kadar Bursaspor'da oynayacak, yani sezonu burada tamamlayacak şekilde olan bir oyuncuyu satabilirim. İngiliz takımlarının Ali Akman'a ciddi bir ilgisi var. Bursaspor'da oynamak şartı ile İngiliz takımlarına transferi gerçekleşebilir. Benim İngiltere'de çok kuvvetli bir lobim var. Eğe bu konuda somut bir gelişme olursa kamuoyuna açıklama yaparım."

-Transfer tahtası konusu ne durumda?

"Transfer tahtası konusunda o günkü kurla 46 milyon ₺ gibi bir rakamı yani toplamda 38 dosyayı Bursaspor Kulübü öderse açılır. Bu dosyalar FIFA ve CAS'ta olan kesinleşmiş dosyalardır. O günkü kur bugünden biraz daha yüksekti, bugünden hesapladığınızda ise kur farkından dolayı 40-42 milyon ₺ civarında bir rakama düşüyor. Federasyona yazı yazdım sanırım cevabı önümüzdeki Çarşamba günü gibi gelecektir. O zaman FIFA ve CAS'ta kesinleşmiş olan dosyaların tutarı 38 milyon ₺ civarındaydı. Daha sonra kesinleşmiş iki-üç dosya daha varsa ve o dosyalar da ilave olursa rakam biraz daha çıkabilir. Eğer kesinleşmemiş kararlar bizdeki dosyalar kadarsa 40-42 milyon civarında bir rakam tekabül edecektir. Tahta açılıp açılmama konusunda şöyle söyleyeyim ama burada Bursaspor'un arma ve marka değerinden bahsediyorum. Bursaspor Kulübü'nün tüm banka hesaplarında temlik ve haciz var. Hani Bursaspor'un eski başkanları "Biz Bursaspor'dan tahsilat yapmadık. Bir ödeme almadık" diye açıklama yapıyor ya, bugüne kadar temlik sırasında sıraları gelmediği için ödeme almadılar. Birinci sırada alacaklı olarak bankalar var. Kulübe gelen para direkt bankalara gittiği için paralarını alamıyorlar. Eğer ki kendileri ben alacaklarımdan feragat ediyorum demedikten sonra kimse kusura bakmasın onlar tüm paralarını alacaklar. Konuşmayayım deme nedenim işte bu nedenlerden dolayı. Kimse merak etmesin ben bu konularda çok donanımlı ve bilgiliyim. Kimin neyin peşinde olduğunu tek tek deklare ederim. O güce, lobiye ve akla da sahibim, bana masaya vur diyorlar. Ben masaya değil duvara vururum. Bursaspor'un durumunu olumlu yönde etkileyecek her şeyi yaparım. Konuşacağımız cümleler Bursaspor'un marka değerini düşürüyor. Kavga etmek istemiyorum. Eğer aklımda olanları yapabilirsek başaracağız. Bu yokluk, temlikler ve hacizler içinde Bursaspor'un sponsorluk gelirleri bile başkalarına temlikli. Bursaspor'un bu konularını en ince detayına kadar basın önünde konuşacağım.