Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bursaspor hangi sistemlerle oynayabilir?

Bursaspor , 15 Eylül 2021 Çarşamba, 10:43

Lifebursa Spor Yazarı ve Program Yorumcusu Çağlar Ergin yeni sezon kadrosunun en verimli nasıl oynayabileceğinin değerlendirmesinde bulundu.

Bursaspor hangi sistemlerle oynayabilir?

Bursaspor'umuz transfer sezonunu kapadı. Gelenler, gidenler, gelip-gidenler derken 2 kapalı transfer tahta sezonunun ardından Bursaspor sert bir transfer sezonu geçirdi.

Bu transferler sonrası Bursaspor'un oluşan kadrosu doğrultusunda oynayabileceği 4 farklı formasyonu değerlendirmeye ve anlatmaya çalışacağım. Bunlar tamamen benim düşüncelerim. Farklı senaryoları da mutlaka yaşayacağız.

ANA KADRO

*Bursaspor'umuzun genel olarak sahaya çıkacağını düşündüğüm 11 oluştu. Bu 11 doğrultusunda her oyuncunun saha içinde alacağı görev ve beklentilerimi aktarmaya çalışacağım.

*4-3-3 formasyonunda bir takım ile başarılı olabileceğimizi düşünüyorum.

*Erhan pasör özelliği iyi bir kaleci değil. İletişimi kuvvetli, çizgi kaleciliği ve refleksleri başarılı bir kaleci. Bu noktada onu pas oyununa dahil etmek çok sağlıklı değil.

*Stoper hattında oynayacak Capan ve Zalazar ikilisinin tercih edileceğini düşündüğüm için onları yazdım bu yazdığım her kadroda "TAHA ALTIKARDEŞ" stoper pozisyonunda bir oyuncu ile değişim gösterebilir rahatlıkla.

*Capan ve Zalazar stoper oyuncusuna göre pasör özellikleri belli bir seviyeye gelmiş oyuncular. Bu sebeple oyun kurma sorumluluğunu bu oyunculara dağıtabiliriz.

*Mert ve Onur benzer profil bek oyuncuları. Hücum bindirmelerini seven, çizgiden başarılı olan ve hücum bek diye adlandırabileceğimiz oyuncular. Mert'in pasör özelliğini de iyi görüyorum. Onur, Bruno'nun sağ iç oyun kurucu olarak görev alacağı bir görevlendirmede çizgiden bindirme göstererek oyununu ön alanda etkili gösterebilir diye düşünüyorum. Elton bir kanat forvet. İçeri dribbling ile kat ederek oynamayı seviyor. Mert'in son çizgiye gösterdiği koşular ve duvar olacağı pasör oyunu sayesinde Elton'a oldukça geniş bir oyun konforu sağlayabilir.

*Kubilay, hücum özellikleri kısıtlı, defansif oyunda pozisyon bilgisi yüksek, yıpratıcı defansif orta saha oyuncusu. Capan ve Zalazar'ın paslı oyun kurulumunda alacağı sorumluluk esnasında onların arasına girip, olası bir top kaybında kademelerini doldurabilecekken aynı zamanda hücum esnasında ön alanda pas boşluğu ararken takımın arkada bekleyen pas istasyonu görevini de üstlenebilir.

*Emirhan, Kaptan bu güne kadar izlediğim performanslarında genelde 6.5 olarak, defansa yakın rolde izledim. Veriminin daha yüksek olacağı bir role evrilebilme durumu var şu an elde olan oyuncu kadrosuyla. Kubilay'ın kadroya katılması ile beraber Emirhan'ın ön alan efektifliğinin artacağını düşünüyorum. Bu noktada efektif oyunu da toplu oyundan çok topsuz oyunda göreceğiz muhtemelen. Bruno, Altıparmak, Elton ve Matavz'ın ön alanda toplu oyunda alacağı sorumluluk ve pas oyunu esnasında Emirhan, öncelikle Bruno'nun arkasında bir pres unsuru ve pas istasyonu olarak oyun gücünü arttırabilecekken aynı zamanda ön alanda sıkışan oyuncu grubunun yanında pas yardımcısı olarak ön alanda uzun süreli hücumların temelini oluşturabilir.

*Burak Altıparmak, geçtiğimiz 2 sezondan da bildiğimiz üzere oyuncunun en büyük özelliği geçiş oyununda aldığı sorumluluk. Gerek uzun pasları gerekse dribbling ile taşıdığı toplar oldukça elimizi güçlendiriyor. Bunu genelde neredeyse stoperlerin önüne kadar gelerek yapıyordu. Artık stoperlerin paslı oyunda takımı bir adım öne taşıyabilir olmasından kaynaklı Burak Altıparmak bu görevlerini rakip yarı alana yakın bölgede daha faydalı gerçekleştirebilir. Oyuncuyu iki yönlü orta saha olarak kullanarak fayda sağlamamız çok mümkün.

*Elton ise kanat forvet oyuncusu. Mert'in rolünü anlatırken aslında biraz bahsettim. Bu noktada oyuncudan çoğunlukla göreceğimiz oyun tarzı, dribbling ile ceza sahasına koşular, hem sırtı dönük hem de yüzü dönük oyunda duvar olarak arkadan gelen oyunculara da pozisyon açacak şekilde görebiliriz. Oyuncuyu sol kanatta forvet rolünde ve biraz daha serbest bir oyun tarzıyla bırakacak olursak eğer verimli bir oyun oynayabilir diye düşünüyorum.

*Bruno, oyuncu ön alanda oyun kurucu rolünde görev aldığında verimi yüksek bir oyuncu. Bu noktada 10 numara pozisyonunda, sağ ve sol kanatta de yer alsa oyun kurucu rolünde göreceğiz onu çok yüksek ihtimalle. Bu noktada oyuncu sol iç kulvarda merkeze yakın pozisyon alıp oyun kurucu olarak oynarken, aynı zamanda çizgiden bindirme ile etkili olma ihtimali yüksek olan Onur'a da alan sağlayacaktır.

*Matavz, golcü oyuncunun tanımı diyebilirim. Matavz topsuz oyunda yalancı koşuları ile gözükürken, toplu oyunda ise ceza sahası içi ve çevresinde gerek yerden gerekse havadan oldukça etkili bir oyuncu. Elton, Bruno, Altıparmak, Emirhan, Mert, Onur gibi oyuncuların kanattan ve merkezden getireceği toplarda onlara servis sağlayabilecekken bir yandan da bitirici özelliği sayesinde skor üretme ihtimali de çok yüksek oyuncu. Matavz'a bu sene en çok asist yapacak iki oyuncu bek pozisyonunda oynayan oyuncular olacaktır.

DEPLASMAN

*Bursaspor'umuzun deplasman maçlarında elde olan oyuncu grubuyla sahaya çıkabileceği 11'i anlatmaya çalışacağım.

*Defans hattında değişiklik yaptığım noktalar Zalazar-Taha ve Onur-Mehmet Erdem arasında. Bu tercihimin sebebi Mehmet'in Onur'a göre daha defansif yönü kuvvetli ve baskı anında başarısı daha yüksek bir bek olmasından kaynaklı. Sıkıştığı noktalarda tecrübesiyle pasör oyunda daha etkili olabiliyor. Taha-Zalazar değişikliği ise hem yabancı kuralı hem de Taha'nın defans arkasına attığı pas yüzdesinin yüksek olmasından kaynaklı, Namıq-Elton ve Ofosu'yu değerlendirme ihtimalinin daha yüksek olmasından kaynaklı.

*Orta alanda Burak Altıparmak değişikliği var. Onun yerine Bruno 10 numara pozisyonuna kayıp, Ofosu ilk 11'e geçiyor. Bunun sebebi ise Bruno'nun dar alanda top taşıma becerisi ve aynı zamanda Ofosu'nun açık alanda hızıyla etkili olabilme ihtimalinden geliyor. Defans arkasında oluşan boşlukları değerlendirme ihtimali daha kuvvetli.

*Hücum noktasında ise Matavz yedeğe gelirken Namiq ilk 11'e yazılıyor. Elton'u forvet bölgesinde görüyoruz. Bunların sebebi Namiq'in açık alanda topla ilerleme becerisinin yüksek olması ve aynı zamanda Elton'un kontra atak futboluna Matavz'a göre daha yatkın olmasıyla alakalı. Maç içinde Namiq ile kanat forvet-merkez forvet rolünü değişerek oynayabilme avantajı da bu tercihin sebeplerinden biri.

*Burak Altıparmak'ın ilk 11 olmama sebebi ise Emirhan ve Kubilay'ın merkez orta sahada defansif kuvvetinin daha yüksek olmasından kaynaklı.

3-4-3

*Sezon içinde farklı formasyonlara hazır olmak lazım. Elimizde olan kadro dolayısıyla bizim de farklı formasyonları oynama lüksümüz var.

*Ben bunlardan 3-4-3 sistemine değinmeye çalışacağım.

*3-4-3 sisteminin stoper 3'lüsünde 2 yeni yabancı stoper Zalazar ve Capan varken onları tamamlayacak oyuncumuz Taha olmalı diye düşünüyorum. Bu 3 oyuncu farklı noktalarda oynayabilir. Ben sol stoperde Capan, sağ stoperde ise Taha'nın oynaması gerektiğini düşünüyorum. Zalazar'ı sarkık stoper olarak Capan ve Taha'nın arkasına yapılan koşulara ve atılan toplara ilk hamleyi yapacak oyuncu olacakken aynı zamanda paslı çıkış oyununda ilk topu alabilecek oyuncu olarak görüyoum.

*4'lü orta saha kurgusunun sol tarafında Onur, sağ tarafında ise Mert Yılmaz oynamalı ilk etapta. Savunma esnasında bek görevlerine dönüp 5'li savunma pozisyonu alabilirler. Geçiş oyununda ve hücum oyununda ise çizgi kanat oyuncusu olarak hücuma destek verip hücumu 5'leyerek hem savunma hem de hücumda sayısal çoğunluk sağlamamızda önemli rol edinirler.

*4'lü orta sahanın orta ikilisine Emirhan ve Kubilay'ı yazdım. Bu 2'li rotasyona Burak Altıparmak, Tuğbey Akgün ve İsmail Yüksek rahatlıkla dahil olabilir. Bu 2'liyi oynayacak oyunculardan olan beklenti ise çoğunlukla sahanın her bölgesine hem hücum hem savunmada yardımcı oyuncu rolünde oynamaları olacaktır. Stoper noktasında paslı geçiş oyununda pas istasyonu olmaları, beklerin hücuma verdiği destek esnasında onların boşalttığı alana yakın oyunla hem pas oyununa hem de savunma güvenliğine yakın olmaları, hücum 3'lüsünün pas açısı bulamadığı noktada pas istasyonu olarak oyunu sete çevirme opsiyonu olmaları beklenebilir. Oyunun akışında oldukça önemli rolleri var.

*Gelelim ön 3'lünün oyun tarzına... Bruno, Elton ve Matavz üçlüsünü tercih ettim. Bruno sol iç bölgede oyun kurucu olarak görevlendirilirken aynı zamanda maç içinde gelişen aksiyonlarda sol çizgiye de kayarak oynayabilir. Elton sağ iç bölgede gerek Matavz'ı ikileyen ikinci forvet gerekse sağ çizgiye açılan kanat forvet rollerini oynayarak hücum noktasında efektif olabilir. Matavz burada kilit bir rolde olacak. Matavz merkez forvet bölgesinde aksiyonların akışına göre 9.5 rolüne dönerek Elton ve Bruno'ya alan yaratırken, aksiyon akışına göre net 9 pozisyonuna geçip ceza sahası içinde skorer yönünü kullanarak etkili bir oyun oynayabilir.

Bu sistemlerin hepsi sadece düşünce... Farklı bir çok formasyonu, sistemi de değerlendirebiliriz. Elimizde güçlü bir kadro var bunun farkında olmamız lazım. Elimizde olan oyuncu grubuna uygun bir oyun tarzını benimseyerek hedeflediğimiz Süper Lige çıkmak tamamen bizim elimizde.