Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bütçemiz çok 'esas'lı

Gündem , 18 Aralık 2020 Cuma, 23:10

TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinin son gününde söz alan AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, mali disiplini esas alan 2021 yılı bütçesinin, ekonomide dönüşüm ve değişim sürecinin en temel destekleyicisi olacağını söyledi.

Bütçemiz çok 'esas'lı

Bütçenin performans esaslı program bütçe sistemine göre hazırlandığını belirten Efkan Ala, şunları söyledi: "68 programdan oluşmaktadır, mali disiplinden taviz vermeden orta vadede sürdürülebilir bir büyümeyi hedeflemektedir. 2021 yılı bütçesi, eğitim ve sağlık başta olmak üzere, adalet, güvenlik, enerji, tarım, ulaştırma ve sanayi gibi tüm sektörlerde ürettiğimiz katma değerin daha da artırılması için önemli bir vazife görecektir. Türkiye, yine bu dönemde de pozitif ayrışarak üçüncü çeyrekte yüzde 6,7 oranında büyümeyi başarmıştır. Gelişmiş ülkeler bile salgın karşısında ilk aşamada ne yapacaklarını bilemez halde bocalarken biz süreci en makul şekilde yönetmeyi başardık ve bu başarıyı sürdürüyoruz. Bu vesileyle takdire şayan performansları dolayısıyla bütün sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum."

REFORMLARIN ÖNEMİ

Ala, AK Parti iktidarlarında yapılan reformlardan bahsederken, salgın döneminde de bu reformların ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını söyledi. Ala, şehir hastanelerinin, Türkiye'nin yüz akı olduğunu aktararak, "13 şehir hastanesi yaptık, 11 şehir hastanesinin de yapımı devam etmektedir. Gerçi bunu da eleştirenler oldu. Daha önce insanlar hastanelerden içeri giremezken, hastane kuyruklarında can verirken, bugün şehir hastanelerinde vatandaşlarımız 5 yıldızlı hizmet alıyorlar. Hizmetlerimiz saymakla bitmez. Hastaneleri birleştirdik, ilacı herkes için erişilebilir hale getirdik, 18 yaşına kadar herkesi sigortalı yaptık. 17 helikopter ambulansıyla 3 uçak ambulansıyla 6 deniz botu ambulansıyla yurt içinde hangi köşede olursa olsun, yurt dışında hangi ülkede olursa olsun ihtiyaç duyan her vatandaşımızın hizmetine koşuyoruz. Bugüne kadar 61 bin vakaya müdahale ettik ve naklini gerçekleştirdik. Eskiden bazı gelişmiş ülkelerin verdiği bu tür ambulans hizmetleri vatandaşlarımız tarafından televizyonlarda gıptayla izlenirdi. Şimdi, bu hizmetleri vatandaşlarımızın emrine biz getirdik. Bunu biz yaptık, işte hizmet budur, işte AK Parti budur" ifadelerini kullandı.

İNSAN İHMAL EDİLİRSE

İnsanı ihmal ederek elde edilen ekonomik gelişmenin nasıl bir sonuç doğurduğunu, koronavirüs salgını sırasında görüldüğünü aktaran Ala, "Birçok ülke bu salgınla karşılaştığında panikledi. Türkiye, bölgesinde büyük fay hattının ortasında gelişmesini, kalkınmasını sürdürerek yoluna devam eden bir ülkedir. Küresel ölçekte bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye'nin dört bir yanında yüz yılda bir olabilecek hadiseler meydana gelmiştir, istikrarsızlık katbekat artmıştır. Bu olumsuz gelişmelerin çoğu da bizim yanı başımızda yaşanmaktadır. Ülkemiz, siyasi fay hattının ortasında birliğini, dirliğini, düzenini koruyarak ve reformlarını yaparak birçok unutulmaz hizmete imza atmaktadır" dedi.

GÖKTEKİ YILDIZLARI VADEDERKEN...

Muhalefetin eleştirilerine de değinen Efkan Ala, "Bir şey söylerken, gökteki yıldızları vadederken geçmişte yaptıklarınıza bir bakın. Efendim, nereden nereye geldiğimizi gördünüz. Şimdi de yatıp saray diyorsunuz, kalkıp saray diyorsunuz. Beyler, bu saray dediğiniz yerde bizim bütün muhtarlarımız toplantı yapıyor. Sizin döneminizde vatandaş Kızılay'a giremiyordu, Kızılay'a. Şapkayla Kızılay'a giremiyordu. Vallahi siz bu sabıkayla milletten temiz kağıdı alamazsınız" dedi.