Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Bütçenin yüzde 15'i eğitime

Gündem , 13 Aralık 2020 Pazar, 20:41

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitim bütçesinin, 211 milyar 993 milyon 156 bin TL olarak belirlendiğini belirterek, "Bu rakam 2021 yılı merkezi yönetim bütçesinin yüzde 15,7'sini oluşturmaktadır" dedi.

Bütçenin yüzde 15'i eğitime

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Haydar Akar Başkanlığı'nda, Milli Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın 2021 yılı bütçelerini görüşmek üzere toplandı. Bakanlığının bütçesi üzerine konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitim bütçesinin, 211 milyar 993 milyon 156 bin TL olarak belirlendiğini belirterek, "Bu rakam 2021 yılı merkezi yönetim bütçesinin yüzde 15,7'sini oluşturmaktadır. Sınırlı kaynakların, topluma en yüksek faydayı sağlayacak programlara tahsis edilebilmesi için bakanlığımız 2021 yılı bütçesi, program bütçeye göre hazırlanmıştır. Bakanlığımız faaliyetleri; temel eğitim, ortaöğretim, hayat boyu öğrenme, engellilerin toplumsal hayata katılımı ve özel eğitim ile ölçme, seçme ve yerleştirme, uluslararası eğitim iş birlikleri ve yurt dışı eğitim, yönetim ve destek programlarına ayrılmıştır" dedi.

TEKLİ EĞİTİME GEÇİŞ

Bakanlığının, 2021 Program Bütçesi'nde bulunan 67 adet performans göstergesi ile programların yıllık belirlenen ölçülebilir hedeflerle takip edileceğini kaydeden Bakan Selçuk, "Tekli eğitime geçiş ve okul öncesi eğitim hedefimiz, uzaktan eğitim, okullardaki deprem güçlendirme faaliyetleri ve meslek liselerinin atölye altyapısı gibi özel önem verdiğimiz alanlar için yatırım bütçemizi, 5.8 milyar TL'den yüzde 94 artırarak 11,3 milyar TL'ye çıkartıyoruz" diye konuştu.

'DÜNYADA EĞİTİM KATEGORİSİNDE

EN ÇOK ZİYARET EDİLEN SİTE'

Daha sonra uzaktan eğitim sürecine değinen Bakan Selçuk, TRT EBA'nın ilkokul, ortaokul ve lise televizyon kanalları için ders ve etkinlik çekimlerine devam ettiğini işaret ederek, şunları söyledi: "Kanallardaki tüm ders yayınlarımız günde üç kez tekrar ediliyor. Dersleri kaçıran öğrenciler için ders videoları hem EBA internet portalına hem de TRT İzle platformuna yükleniyor. EBA internet platformumuzun ise anlık erişim kapasitesinin artırılması çalışmalarına hız verilmiştir. EBA platformunda bugün 1700'den fazla ders ve 40 binin üzerinde zengin, güvenilir ve etkileşimli içerik, öğrencilerin kullanımına sunulmuştur. EBA'da konu ve kazanımlarla eşleştirilmiş videolu veya etkileşimli anlatımlar, alıştırmalar, özetler, infografikler, proje dokümanları, öğretmenlere özel içerikler, 5 binden fazla kitap ve 240 binden fazla soru şu an öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetindedir. Salgın sürecinde uzaktan eğitimin başladığı 23 Mart tarihinden bugüne kadar yaklaşık 12 milyar 249 milyon kez ziyaret edilen EBA platformu, dünyada eğitim kategorisinde en çok ziyaret edilen web sitesi olmuştur. Canlı sınıf ve alternatif uygulamaların sisteme entegrasyonuyla EBA'da günlük yaklaşık 3 milyon ders yapabilme kapasitesi bulunuyor."