Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Büyükşehirlerde vaka sayısının 3 katına çıkmasının 3 nedeni

Gündem , 15 Mart 2021 Pazartesi, 09:23

Yaklaşık 1 yıldır devam eden koronavirüsle mücadele sürecinde bambaşka bir tabloya geçildiği ve 1 yılın toplamını geride bırakacak bir hareketliliğin şu an mevcut olduğunu gözler önüne serildi.

Büyükşehirlerde vaka sayısının 3 katına çıkmasının 3 nedeni

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın her gün açıkladığı koronavirüs vakalarına ilişkin gelişme ve risk haritasındaki değişimler son haftaların neredeyse geçtiğimiz 1 yılı 3 e katladığını gösterirken nedenleriyle ilgili 3 ana etken ortaya çıktı.

Günlük vaka sayılarındaki hızlı artışın üç nedeni olduğu düşünülüyor.

ARTIŞIN 3 NEDENİ

Bunlar kısıtlamaların esnetilmesi nedeniyle hareketliliğin artması, İngiliz mutantının artık Türkiye geneline yayılmış olması ve vatandaşların kurallara eskisi kadar uymaması olarak sıralanıyor.

BÜYÜKŞEHİRLERDE 10 GÜNDÜR ÖNLENEMEYEN YÜKSELİŞ

İstanbul, Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerde son 10 gündür vaka sayıları ile testlerdeki pozitiflik oranı sürekli artıyor.

Polikliniklere başvurular da yüzde 30 arttı. Büyükşehirler başta olmak üzere vakalardaki hızlı artışın yoğun bakıma ve entübeye dönüşmesi ile ilgili bir endişe yaşanıyordu.

DOLULUK ORANINI ARTTIRMIYOR

Ancak sayısal artışa karşın bunun hastane doluluk oranlarına yansımadığı, kesin olmamakla birlikte hastalığın seyrinde bir hafifleme olduğu gözleniyor.

Yapılan filyasyon çalışmalarında İngiliz mutantı virüsün evde bulaşları önceki döneme göre 3 kat artırdığını gösteriyor. Bu nedenle önümüzdeki dönem mavi dışındaki tüm illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına geri dönülmesinin düşünülebileceği belirtiliyor.