Bursa
Çok Bulutlu
14.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Çavuşoğlu ile Bayramov telefonda görüştü

Gündem , 24 Nisan 2021 Cumartesi, 21:57

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştü. Tarihi siyasi amaçlar için kullanılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Bayramov, Biden'ın hakikatleri çarpıttığını söyledi.

Çavuşoğlu ile Bayramov telefonda görüştü

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile telefonda görüştü.

CEYHUN BAYRAMOV: TARİHİ HAKİKATLER ÇARPITILDI

Tarihi siyasi amaçlar için kullanılmasının kabul edilemez olduğunu belirten Bayramov, Biden'ın hakikatleri çarpıttığını söyledi.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Çavuşoğlu, Bayramov görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada ABD Başkanı Biden'ın bugün yapmış olduğu açıklama çerçevesinde Türkiye'ye olan desteğini vurgulamış, tarihin çarpıtılarak yeniden yazılmasının kabul edilemez olduğunu ifade edildiği bildirildi

AZERBAYCAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN YAZILI AÇIKLAMA

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesine, "Tarihin tahrif edilmesi, 'tarihi yeniden yazma' girişimleri ve bunun siyasi baskı için kullanılması kabul edilemez." ifadesiyle tepki gösterildi.

Biden'ın açıklamasında 1915 olaylarıyla ilgili tarihi gerçeklerin çarpıtılmış olmasının esef verici olduğu kaydedilen açıklamada, sözde "soykırımı" siyasileştirerek gündeme getirenlerin, aynı dönemde Ermeni çetelerce 500 binden fazla insanın katledilmesine, Mart 1918'de Bakü ve Azerbaycan'ın diğer bölgelerinde Ermeni Taşnakların gerçekleştirdiği katliamlara sessiz kaldığı hatırlatıldı.

100 küsur yıl önce yaşanan olayların yanlış takdim edildiği, Ermenistan'ın 30 yıl önce Hocalı'da Azerbaycanlılara karşı işlediği soykırıma ise adil bir değerlendirme yapılmadığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bu, garez ve çifte standart örneğidir. 1915 olayları politikacılar tarafından değil, tarihçiler tarafından incelenmelidir. Ancak bilindiği gibi olayları örtbas etmek isteyen ve kendisini mazlum bir ülke olarak göstermeye çalışan Ermenistan, Türkiye'nin o döneme ait olayları ortak bir tarih komisyonu ile inceleme teklifini kabul etmedi. Tarihin tahrif edilmesi, 'tarihi yeniden yazma' girişimleri ve bunun siyasi baskı için kullanılması kabul edilemez