Bursa
Çok Bulutlu
11.6°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Çekici birisini gördüğünde kontrolünü kaybediyor

Dünya , 24 Mart 2021 Çarşamba, 11:48

İngiltere'nin Northwich kasabasında yaşayan 32 yaşındaki Kirsty Brown, çekici bulduğu birisini gördüğünde kontrolünü kaybediyor. İnsanlarla göz göze gelmemeye çaba gösteren Brown'un sıra dışı durumunu duyanlar inanamıyor.

Çekici birisini gördüğünde kontrolünü kaybediyor

32 yaşındaki Kirsty Brown'un yaşadıkları önce İngiltere, daha sonra da tüm dünyada ses getirmeye başladı.

32 yaşındaki Kirsty Brown katapleksi hastası. Bu da herhangi bir güçlü duygunun ani kas felcini tetikleyebileceği anlamına geliyor.

Northwich, Cheshire'den evde oturan kadın günde ortalama beş katapleksi atağı geçiriyor ancak kötü bir günde atak sayısı 50'ye kadar çıkabiliyor.

Dizlerinin bağı çözüldüğünde kendine zarar vermekten kaçınmak için toplum içinde başını aşağıda tutmak zorunda kalıyor.

Kirsty şunları söyledi: "Çok utanç verici. Bir keresinde alışverişe çıkmıştım ve iyi görünen birini gördüm ve bacaklarım çözüldü, destek için kuzenime sarılmak zorunda kaldım.

"Birini çekici bulursan, bacaklarım boşanıyor, bu yüzden kendimi bunun olabileceği durumlara sokmamaya çalışıp kendi güvenliğim için gözlerimi aşağıda tutmaya gayret ediyorum."

Durumu en çok uyku bozukluğu, narkolepsi ile ilişkili. Ayrıca öfke, kahkaha, korku ve yüksek seslerle de atakları tetiklenebiliyor.

Kirsty şöyle devam etti: "Bunun bir uyku bozukluğu olduğunu düşünürsek, fazla uyumuyoruz ve uyuduğumuzda derin bir uyku değil, bu yüzden gerçekten yorgunsam, normalden daha fazla nöbet geçiriyorum.

"Dik olursa merdivenlerin tepesinde atak geçirebilirim. Merdivene ihtiyaç duymayacağım veya asansörü olan yeni bir eve taşınmaya çalışıyorum.

"Öfke ve kahkaha da nöbetleri tetikliyor. Ben ve kız kardeşlerim ya tartışıyoruz ya da birbirimizi güldürüyoruz çünkü tanıdığım en komik insanlar onlar. Bazen ne yaptıklarını bildiklerini düşünüyorum, kendime zarar vermeyeceğimi bilirlerse beni güldürüyorlar."

"Kendimi komik bulsam bile kriz geçirebilirim. Bu herhangi bir güçlü duygu veya arabaların korna çalması veya bağırmak gibi yüksek seslerle de olabiliyor.

"Son zamanlarda, bir atağı tetikleyebilecek kadar çekici bulduğum birisi olmadı. Nöbet geçirmediğim için bu iyi bir şey ama aynı zamanda üzücü çünkü birini çekici bulmayı özlüyorum.

"Sırtım için fizyoterapi görmem gerekiyor çünkü geçirdiğim bir atak sırasında sırtımı incittim."

Kirsty, narkolepsi geniyle doğdu ancak dokuz yaşındayken kafa travması geçirdi. Genç kadın şöyle devam etti: "Ben ve bazı arkadaşlarım kestane almak için bir ağaca taş atıyorduk ve bir tanesi kafama düştü. Zaten genim yüzünden eninde sonunda katapleksi nedeniyle acı çekecektim.

"Bu ciddi bir mücadele oldu çünkü çocuklarımı kendi başıma yetiştirdim ve herhangi bir noktada bayılabileceğinizi açıklamanız gerektiğinde bir iş bulmak zor oluyor.

"Bir atak geçirdiğimde, vücudumdan hiçbir şeyin geçtiğini hissetmiyorum, sanki beyinden kaslara kısa devre oluyor ve bacaklarım üzerindeki kontrolü kaybediyorum ancak vücudumun üst yarısı güçlü kalıyor."