Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Çiftçinin borcu ertelensin

Gündem , 01 Ocak 2021 Cuma, 23:35

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, çiftçilerin büyük sıkıntılar içinde olduğunu ve sorunların yakın zamanda çözülmemesi durumunda Türkiye'nin gıda arz güvenliğinin tehlikeye girebileceğini belirterek, çiftçilere yardım çağrısında bulundu.

Çiftçinin borcu ertelensin

Yeniden Refah Partisi Lideri Fatih Erbakan, Türkiye'de stratejik konumda bulunan tarım sektöründe Covid-19 salgınının da etkisiyle yaşanan sıkıntılara dikkat çekti, çözüm önerileri sundu. 11 Kasım 2020 tarihinde kabul edilen '7256 sayılı kanun'la vadesi geçtiği halde ödenmemiş olan bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırıldığını hatırlatan Erbakan, tarım, hayvancılık ve ormancılık ile iştigal eden çiftçilerin kredi borçlarının sadece bunlardan ibaret olmadığı belirtti. Erbakan, "2020 Ekim ayı itibarıyla çiftçilerimizin bankalara 125 milyar lira ve tarım kredi kooperatiflerine 9 milyar lira olmak üzere toplam 134 milyar lira kredi borcu bulunmaktadır. Bankalara olan 125 milyar liralık kredi borcunun 75 milyar lirası Ziraat Bankası tarafından kullandırılmıştır. Ziraat Bankası 75 milyar liralık krediyi yaklaşık 685 bin çiftçiye kullandırmıştır" dedi.

HACİZLER DURDURULSUN

YENİ FAİZSİZ KREDİLER VERİLSİN

Tarım ve hayvancılıkta ithalatı kolaylaştırma ve teşvik yerine yerli üretimi kolaylaştırıp teşvik edilmesinin gerektiğini belirten Erbakan, stratejik konumdaki tarım sektörü ile ilgili çözüm önerilerini şöyle sıraladı: "Çiftçilerimizin Ziraat Bankası'na ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan kredi borçlarının 'faizsiz olarak en az beş yıllık bir vadeye yayılması' hayati önem arz etmektedir. Özellikle Ziraat Bankası borçlarının yapılandırma kapsamına alınması çok önemlidir çünkü çiftçilerimizin toplam borcunun yarıdan fazlası Ziraat Bankası'nadır."