Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Çin devasa teleskobunu kullanıma açtı

Dünya , 01 Nisan 2021 Perşembe, 16:14

Çin'den bilim dünyası açısından önemli bir hamle geldi. Elde edilen bilgilere göre Çin, dev radyo teleskobunu uluslararası gök bilimcilerin kullanımına açtı.

Çin devasa teleskobunu kullanıma açtı

Çin, bilim alanında önemli bir adım attı. Buna göre dünyanın en büyük tek antenli Beş Yüz Metre Açıklıklı Küre Teleskobu (FAST), gök bilimcilerin kullanımına açıldı.

AA'da yer alan habere göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, Twitter üzerinden, dünyanın en büyük tek çanak ve hassas radyo teleskobu FAST'i uluslararası gök bilimcilerin kullanımına sunduğunu açıkladı.

Çin Ulusal Astronomik Gözlemevlerinden (NAO) yapılan açıklamada ise dünyanın dört bir yanından gökbilimcilerin gözlemlerini çevrimiçi olarak yapabilecekleri ifade edildi.

SONUÇLAR 20 TEMMUZ'DA AÇIKLANACAK

Açıklamada, teleskop için yurt dışından yapılacak başvuruların değerlendirileceği ve sonuçların 20 Temmuz'da açıklanacağı belirtildi.

Çin Ulusal Konseyi Bilgi Ofisinden yapılan açıklamada, uluslararası kullanıcıların gözlemlerine ağustosta başlayacağı ifade edilerek, FAST'in uluslararası araştırmalar için daha fazla gözlem imkanı sunacağı kaydedildi.

Kaynak Yeniçağ: Çin devasa teleskobunu kullanıma açtı