Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Çin ile Kuzey Kore arasında dikkat çeken yakınlaşma

Dünya , 23 Mart 2021 Salı, 11:14

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kore Yarımadası'nda siyasi çözümün desteklenmesi konusunda Kuzey Kore ve ilgili taraflarla çalışmayı arzu ettiklerini bildirdi.

Çin ile Kuzey Kore arasında dikkat çeken yakınlaşma

Xinhua ajansının haberine göre Xi, Kuzey Kore'nin Pekin Büyükelçisi Ri Ryong Nam ve Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Uluslararası İlişkiler Direktörü Song Tao aracılığıyla Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüştü.

Xi, ülkesinin, Kore Yarımadası'nda siyasi çözüme bağlı kalınması, buradaki istikrarın ve barışın korunması, bölgesel barış, istikrar, kalkınma ve refaha yeni ve olumlu katkılarda bulunulması konusunda Kuzey Kore ve ilgili taraflarla çalışmak istediğini dile getirdi.

Çin ve Kuzey Kore arasındaki geleneksel dostluğun iki ülke ve halkları için kıymetli bir hazine olduğunu kaydeden Xi, Pyongyang yönetimiyle ikili ilişkileri sürdürmek, pekiştirmek ve geliştirmek için çalışmaya hazır olduklarını ifade etti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da Çin ile ikili ilişkileri geliştirmek ve güçlendirmek konusunda halkının, partisinin ve kendisinin konumunun değişmeyeceğini belirtti.

KUZEY KORE - ÇİN PAKTI MI?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin, Kuzey Kore'yi "otoriter rejim olmakla", Çin'i de "saldırganlıkla" itham etmişti.

Antony Blinken, mevkidaşı Chung ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'deki otoriter rejim kendi halkına karşı sistematik ve geniş çaplı istismara devam ediyor. Biz temel hak ve hürriyetleri savunmalı ve bunları baskı altına alanlara karşı durmalıyız." ifadesini kullanmış ve Güney Kore ile aralarındaki ittifakı "sarsılmaz, güçlü, köklü dostluk, karşılıklı güven ve ortak değerler" ifadeleriyle tanımlamıştı.

Çin heyeti ise ABD'li yetkililerin eleştirilerine, "ABD, uluslararası toplumu temsil etmiyor. Washington yönetiminin Çin'e üst perdeden konuşma yetkisi yok." ifadeleriyle karşılık vermişti.

ABD ile Çin'in en üst düzey diplomatlarının Alaska'da iki gün süren gergin görüşmeleri ise geçtiğimiz günlerde tarafların kendi pozisyonlarını ortaya koyduğu ve ABD'nin "Pekin'e dair endişelerini açıkça ifade ettiği" bir atmosferde sona ermişti.