Bursa
Parçalı Bulutlu
11.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Çırpınırdı Karadeniz…

Gündem , 02 Ekim 2020 Cuma, 10:52

Ünlü "Çırpınırdın Karadeniz" şiiri, Gence' de 15 Kasım 1914'te Osmanlı Devleti'nin Harb-i Umumi'ye (Birinci Dünya Savaşı) girişini ilan etmesinin ardından, bu gelişmenin heyecanıyla Azerbaycan'ın milli şairi Ahmed Cevad tarafından yazılıyor.

Çırpınırdı Karadeniz…
Bu şiir daha sonra Nuri Paşa’nın kumandasında Osmanlı askerlerinin Azerbaycan Türklerini Ermeni ve Rus soykırımından kurtarmak için yaptığı fedakârlığa atfen besteleniyor.

Çırpınırdın Karadeniz
Bakıp Türk'ün bayrağına
Ah ölmeden bir görseydim
Düşebilsem toprağına

Sırmalar sarsam koluna
İnciler dizsem yoluna
Fırtınalar dursun yana
Yol ver Türk'ün bayrağına

Delikanlılık dönemimizde 1 Mayıs marşına kontra olarak söylenen ülkücü gençliğin marşı olarak bildiğimiz bu ezginin Türk Dünyası için ne kadar değerli olduğunu anladık.

Ermenistan’ın işgali altında olan ve Azerbaycan’ın bağrına hançer gibi saplanan Hocalı gibi bir çok katliamın yaşandığı Karabağ’ın neden hesabının görülmediğini bir türlü anlayamazdım.

Ve sonunda Ermenistan kaşındı ve Kafkasya’da Türk ruhunu uyandırarak Karabağ’da yeni katliamların olmaması için bölgeye gücünü gösterdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Millet hayatı tehlikeye uğramadıkça savaş bir cinayettir” sözündeki gibi bu savaş bir ulusun hayatı tehlikededir ve Karabağ esaretten kurtulmalıdır.