Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Corona günlerinde evcil hayvanı olanlar nelere dikkat etmeli?

Sağlık , 22 Ekim 2020 Perşembe, 11:16

Covid-19 virüsünün insanlardan evcil hayvanlara bulaşabildiği, ancak evcil hayvanlardan insanlara bulaştığına ilişkin bir kanıt olmadığı ve bulaşma riskinin son derece düşük olduğu bildirildi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Ali Özön, evcil hayvanı olanların, kendileri gibi evcil hayvanları için de uyması gereken Covid-19 tedbirlerini açıkladı.

Corona günlerinde evcil hayvanı olanlar nelere dikkat etmeli?
Covid-19 virüsünün yaygınlaşması "Evcil hayvanlarımızdan bize veya bizden onlara Covid-19 bulaşır mı?" sorusu sıkça gündeme taşıdı.

Bu sorunun uluslararası araştırmalara da konu olduğuna dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Ali Özön, "Yapılan çalışmalara göre; kediler ve köpekler de dahil olmak üzere dünya çapında az sayıda evcil hayvanın, çoğunlukla Covid-19'lu kişilerle yakın temastan sonra, virüsle enfekte olduğu saptandı. Şu ana kadar virüsün insanlara evcil hayvanların derisinden, kürkünden veya kılından bulaşabileceğine dair hiçbir kanıt bulunamadı. Bu nedenle, evcil hayvanların Covid-19'u insanlara yayma riskinin son derece düşük" dedi.

Uzm. Dr. Ali Özön, corona virüslerin geniş bir virüs ailesi olduğuna dikkat çekerek, köpek ve kedi corona virüsleri gibi bazı corona virüslerin yalnızca hayvanları enfekte ettiğini ancak insanları enfekte etmediğini belirti.

Enfekte evcil hayvanların hastalanabildiğini ya da herhangi bir semptomu olmayabileceğini ifade eden Özön, hastalanan evcil hayvanların çoğunun sadece hafif hastalığı olduğunu ancak ve tamamen iyileştiklerini söyledi.