Bursa
Parçalı Bulutlu
6.3°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Covid-19 gergedanları kurtardı

Dünya , 02 Şubat 2021 Salı, 13:56

Güney Afrika, kaçak avcılar tarafından öldürülen gergedan sayısında yeni tip corona virüs karantinaları nedeniyle geçen yıl bir düşüş meydana geldiğini duyurdu. Ancak, çevre aktivistleri ülkede gergedan popülasyonunun son 10 yılda yüzde 70 oranında azaldığını ve kaçak avlanmanın büyük bir sorun olmaya devam ettiği konusunda uyardı.

Covid-19 gergedanları kurtardı

Güney Afrika'daki gergadanların kaçak avlanma oranları geçen yıl, 2019'a göre yüzde 33 oranında düştü. Ülkede 2019'daki 594'e kıyasla, geçen yıl boynuzları için 394 gergedanın öldürüldüğü ifade edildi.

Güney Afrika Çevre Bakanı Barbara Creecy, geçen yıl corona virüs enfeksiyonlarının yayılmasını önlemek için alınan katı önlemlerin, Mozambik sınırı yakınlarındaki dünyaca ünlü Kruger Ulusal Parkı'na yapılan "kaçak avcı saldırılarında önemli bir azalmaya" yol açtığını söyledi. Creecy, "Ancak, bu durum yıl içinde kilitleme seviyeleri hafifledikçe değişti" dedi.

GERGEDAN POPÜLASYONU SON 10 YILDA YÜZDE 70 DÜŞTÜ

Ancak çevreciler, Güney Afrika'daki gergedan nüfusunun son yıllarda düştüğü ve kaçak avlanmanın büyük bir sorun olmaya devam ettiği konusunda uyardı. Son on yılda kaçak avlanmanın yoğun bir şekilde gerçekleştiği Kruger Ulusal Parkı'ndaki gergedan popülasyonunda yaklaşık yüzde 70'lik bir düşüş yaşandı.

Güney Afrika Dünya Doğayı Koruma Vakfı'ndan (WWF) Doktor Jo Shaw, "2020'de karantina kısıtlamaları kaçak avcılıkta sadece geçici bir duraksamaya neden oldu. Gergedan kaçakçılığını durdurmak için, güvenlik tedbirlerinin artırılması ve cezaların caydırıcı olması gerekiyor" dedi.

İngiltere'deki Kent Üniversitesi Durrell Koruma ve Ekoloji Enstitüsü'nden (DICE) Profesör Keith Somerville ise Bakan Creecy'nin yorumlarının "gergedan kaçakçılığı sorununu çözmek için umutsuz ve şeffaf bir girişim" olduğunu söyledi.

Öte yandan, resmi istatistiklere göre Güney Afrika 2018'de 769 gergedan, 2017'de ise bin 28 gergedan öldürüldü.