Bursa
Çok Bulutlu
18.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Adeta patlama yaşanıyor'

Gündem , 26 Şubat 2021 Cuma, 20:06

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atlas Sineması ile İstanbul Sinema Müzesi'nin açılışında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, "Seyahat kısıtlamalarını kaldıran veya hafifleten her yerde, ülkemize yönelik rezervasyonlarda adeta patlama yaşanıyor." ifadelerini kullandı. Erdoğan, AKM ve Galataport'un açılışları için tarih verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Adeta patlama yaşanıyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Türk sineması deyince akla Yeşilçam gelir. Atlas Sineması da adı Yeşilçam'da çekilen filmlerle bir devrin sembolü olan ve hepimizin gönlünde taht kuran ustalarla özdeşleşmiş bir mekandır. Aynı zamanda Sultan Abdülaziz döneminde 1870'lerde şu tarihi binasıyla da İstanbul'un en güzel mimari eserlerinden biridir.

'ÖNEMLİ ULUSLARASI ÖDÜLLER BURADA SERGİLENECEK'

1948 yılından beri İstanbullulara hizmet veren Atlas Sineması'nı aslına uygun şekilde her şeyiyle yeniledik. Artık bu sinemada gala ve prömiyer gösterimleri dahil sinema sanatının en nadide eserleri seyircisiyle buluşabilecek. Tarihi geçmişi ve modern altyapısıyla Atlas Sineması aynı zamanda yaşayan bir müze de olacak. Ülkemiz sinemasının kazandığı tüm önemli ulusal ve uluslararası ödüller de burada sergilenecek. Kültür ve sanat alanında sahip olduğumuz köklü birimi vatandaşlarımızın yanında tüm insanlığa sunmak en baştaki görevlerimizden biri.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sanatçılar Ediz Hun ve Serdar Gökhan ile sohbet etti.

Yıldızı giderek parlayan ülke olduğumuzun en önemli göstergesi, misafir ettiğimiz yabancı turist sayısının 52 milyonu bulmuş olmasıdır. Normalleşmeyle birlikte çok daha yüksek turist sayılarına ulaşacağını biliyoruz. Seyahat kısıtlamalarını kaldıran veya hafifleten her yerde, ülkemize yönelik rezervasyonlarda adeta patlama yaşanıyor. İstanbul hep olduğu gibi bugün de en büyük turizm, sanat değerimizdir. Bu güzel şehri hala hakkıyla değerlendiremediğimize inanıyorum. Bu tabloya baktığımızda İstanbul'un tek başına 100 milyonluk turist ağırlama potansiyelini barındırdığını söyleyebiliriz. Tarih, kültür, sanat ve insan hazinesi potansiyelimizi harekete geçirmemiz gerekiyor.

Kültür sanat faaliyetlerinin gerçekleştirildiği mekan sayımızı, 858'den 4 bin 139'a çıkarırken, etkinlik sayımızı 34 binden 110 bine yaklaştırdık.

Taksim Cami'ni de önümüzdeki yılın ramazan ayına yetiştirmeyi hedefliyoruz.

Bu yılın sonunda açmayı planladığımız Atatürk Kültür Merkezi'mizi salgın sebebiyle inşallah önümüzdeki yılın en geç ortasında, İstanbul halkının hizmetine sunacağız.

Galataport, 25 milyon ziyaretçi, 7 milyon turist ve 1,5 milyon gemi yolcusu potansiyeliyle dünya çapında bir projedir. İnşallah nisan ayından itibaren Galataport'un faaliyete geçmesini bekliyoruz.

Tarihi ve kültürel zenginliklerimizi ne kadar korursak o kadar çok kazanırız.