Bursa
Parçalı Bulutlu
10.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cuma namazı sonrası açıklama

Bursa , 07 Ağustos 2020 Cuma, 14:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ndeki cuma namazının ardından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan cuma namazı sonrası açıklama


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyrut'taki patlamaya ilişkin sözlerle konuşmasına başladı.
Erdoğan, Hariri zamanında da benzeri bir olayın yaşandığını hatırlatarak ''Lübnan halkının bizlere vereceği bilgileri önemle takip ediyoruz'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın satır başları:

BEYRUT'TAKİ PATLAMA

Değerli basın mensubu arkadaşlarım, öncelikle Beyrut patlaması neticeleri itibarıyla failleri kimdir, henüz bu belirlenmiş değil, konuyla ilgili Lübnan Cumhurbaşkanı ile görüşmede ve MİT'in muhatapları ile görüşmede, kimdir hangi kuruluştur buna benzer bir bilgi yok. Lübnan yöneticilerinin bizlere vereceği bilgileri önemle takip ediyoruz. Bu çok ama çok büyük bir felaket. Benzerini Hariri zamanında da yaşamıştık, bu çok daha ileri seviyede. Çok açık, net olarak henüz bilgilendirmeler yapıldı diyemeyiz.

Fakat işi bizler de takip ediyoruz. Daha ileri bir adım da Koca Yusuf kargo uçağımızla oraya çeşitli yardımları gönderdik. Kardeş Lübnan'ı yalnız bırakamayız. Şu anda buranın yeniden inşası, ihyası kaç yılı alır onlar da ayrı bir sorun ama biz madden, manen her şeyimizle Lübnan'ın yanında olacağız.

YUNANİSTAN VE MISIR ARASINDAKİ ANLAŞMA

Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Biz Libya ile anlaşma yaptıktan sonra bunların hepsi bu işin üstüne atladılar. Oradan gelen bilgiler de size karşı değiliz, yanlış anlaşılma olmasın gibi bilgileri de bize yansıtıyorlar. Bizim Libya ile anlaşmamızı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.

Malta'da ve Libya'da Dışişleri Bakanımız geniş etraflı görüşmeler yaptılar. Bizler deniz yetki alanlarında hiç hakkı hukuku olmayanlarla buraları görüşmeye bile gerek duymuyoruz. Bakın Merkel benden ricada bulundu, sondaj çalışmalarını durdurursanız işimi kolaylaştırırsınız dedi, ben de Yunanistan'a güveniyorsanız, biz şöyle 3-4 haftalığına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum, sözlerinde durmayacaklar dedim. Öyle de oldu. Şimdi ne olacak? Biz hemen sondaj çalışamlarına başladık. Merkel'e de dedik, ki biz de şimdi yolumuza devam ediyoruz.

EKONOMİDEKİ DALGALANMA

Dünyada şu anki ekonomik gelişmeleri izleyecek olursanız tüm dünyada korona virüsten kaynaklı ekonomik dalgalanmalar söz konusu. Burada çok açık samimi bir şey söylüyorum. Biz 2002 Kasım'ında göreve geldik