Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar...

Siyaset , 24 Ağustos 2020 Pazartesi, 19:57

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz'deki doğalgaz keşfine ilişkin ''Aynı müjdeleri inşallah Akdeniz'den de alacağız'' ifadelerini kullandı. Erdoğan, Giresun'daki sel felaketinde meydana gelen kayıpların en kısa sürede tamamlanacağını da söyledi. Yunanistan ile Akdeniz'deki gerilime de değinen Erdoğan, ''Yunanistan yetkisiz bir şekilde kendi Navtex mesajını yayınladı. Bölgeyi tehlikeye atıyor'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

GİRESUN'DAKİ SEL FELAKETİ

Başta Giresun olmak üzere bazı illeri etkileyen affette hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Afet duyulduğu ilk andan itibaren devletimiz tüm kurumlarıyla halkımızın yanında yer almıştır. Bölgede yürütülen durumu değerlendirdik. Sel bölgesindeki vergi mükelleflerini mücbir sebep kapsamına alıyoruz. Giresun'daki fail mükelleflerin vergi daireleriyle mal müdürlüklerine olan borçlarına da trecil ve taksit imkanı getiriyoruz. Hasar tespit çalışmalarının ardından yeniden inşa faaliyetlerine başlayacağız.

Yaşadığımız her afet bizi bu konuda daha kararlı hareket etmeye yöneltmektedir. Bizden sonraki nesillere inşallah daha güvenilir ve yaşanabilir bir ülke bırakacağız. Özellikle ekranda izlediğimiz, Giresun'un Dereli merkezinin nasıl olduğunu gördünüz. Aynı şekilde Espiye. Bütün buralarda Bakanlarımız olayın olduğu andan itibaren oraya geçtiler ve çalışmaları vatandaşlarımızla birlikte izleyerek atılması gereken adımları atıyorlar. Jandarmalarımız şehit oldu, vatandaşlarımız hayatını kaybetti, yaralılarımız hastanelerde. Bütün bunların takibini Bakanlarımız gerçekleştiriyor. Karayolları genel müdürümüz orada olmasına rağmen Ulaştırma Bakanımızın da orada olmasını istiyorum. Çöken köprüler var. Onların yeniden inşası, atılacak diğer adımların bakanlarımızın nezaretinde olsun istiyoruz.

KARADENİZ'DE DOĞALGAZ KEŞFİ

İhracatımızı artırmamıza rağmen enerjideki yapısal sıkıntı nedeniyle cari açığımızı bir türlü kapatamıyorduk. Önce, yerli ve milli imkanlarımızı seferber ederek enerjideki bu açığa kısmi bir çözüm ürettik. Derin deniz aramaları için ilk sondaj gemimizi alarak Bismillah dedik. Ardından 2 sondaj gemisi daha aldık. Yavuz, Fatih, Kanuni adını verdiğimiz sondaj gemilerimizle büyük bir filoya sahip olduk. KKTC'nin yetki alanları yanında Libya ile yaptığımız anlaşmanın tanıdığı imkanları sonuna kadar kullanma konusunda harekete geçtik. Bunlarla yetinmedik Karadeniz'i de arama alanına kattık. Nihayet 9. sondajımızda ülkemizin bu güne kadar tespit ettiği en büyük rezervi bularak çalışmalarımızın karşılığını aldık. Tek kuyu değil. Bu kuyuların sayısı 2,3,4 devam edecek. Ülkemizin geleceği açısından büyük bir öneme sahip. Önümüzdeki süreçte de Akdeniz'de benzer müjdeli haberler alacağımızı umuyoruz.

Dışarıya oluk oluk akıttığımız kaynaklarımızı, artık milletimizin zenginleşmesi için kullanacağız.

Yıllarca bu milletin önünü kesenlerin araçlarının tümünü yerle yeksan ediyoruz. Cesaret edilemez denilen ne varsa cesaret ettik. Bedel ödetirler dedikleri ne varsa gerektiğinde bedelini ödeyerek başardık.

"YUNANİSTAN YETKİSİZ VE ŞIMARIKÇA DAVRANIYOR"

Türkiye'nin uluslararası denizcilik kurallarına uygun şekilde yürüttüğü bu faaliyetlerine karşılık Yunanistan kendi navtex mesajını yayınlamıştır. Yunanistan'ın böyle bir navtex ilan etme hakkı yoktur. Şımarıkça davranıyor. Yunanistan komşuluk tutumuna aykırı davranışıyla kendisini içinden çıkamayacağı kaosa sürüklemiştir. Oruç Reis'in faaliyetlerinden geri adım atmayacağız. Bölgede yaşanacak her olumsuzluğun sorumlusu Yunanistan olacaktır. Bölgeyi tehlikeye atıyor. Uluslar arası hukuka aykırı bu tutumla Yunanistan, bölgedeki tek bir gerginliğin sorumlusu olacaktır. Yunanistan'ı Türk donanmasının önüne atanlar yarın ortada gözükmeyecek.

BİDEN'IN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

Türkiye'de darbe ile yapamadıklarını muhalefeti destekleyerek yapacaklarını kameralar önünde söylemekten çekinmiyorlar. Oturup çay içmişliğimiz var ya, bu ifadeleri nasıl kullanırsın? Ama kullandılar.

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Can kaybında artış yaşanıyor. Üzüntülüyüz. Milletimizin kurallara sıkı bir şekilde uymasını istiyoruz. Temizliğe dikkat etmeyen, maskesini takmayan her kişi sonu ölüme kadar varan tehdit kaynağı haline dönüştüğünü unutmamalıdır. Türkiye şu illeti yenene kadar lütfen kurallara uyalım. Uymayanları ikaz edelim. En büyük tehdit unsurlarından biri de sigaradır. Her türlü toplu etkinliğe bu sürede ara verelim. Bakın ben çok sevdiklerimin düğünlerine dahi gitmiyorum. Kendilerini makamımda ağırlıyorum. Tatilimizi kısa tutmak ve izole bir şekilde yapmak bizi aynı şekilde dinlendirir.