Bursa
Çok Bulutlu
16.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İdeolojik belediyecilik tekrar hortladı”

Siyaset , 20 Ağustos 2020 Perşembe, 16:08

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Seçim döneminde atıp tutanların, düne kadar yunusların gezdiği Haliç’i bugün ne hale getirdiğini görüyorsunuz değil mi? Onu o hale getiren bizdik, bakın şimdi ne hale geldi. Ülkemizin pek çok yerinde benzer tablolara şahitlik ediyoruz. Çöp dağları ile İstanbul’u teslim aldık, şimdi İstanbul çöp dağları ile adeta bir rezillik” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “İdeolojik belediyecilik tekrar hortladı”
ATO Congresium’da düzenlenen Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, korona virüs nedeniyle hayatını kaybeden Çumra Belediye Başkanı Halit Oflaz’a rahmet dilerken, Ankara’ya gelirken kaza geçiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e şifa diledi.

ADETA REZİLLİK
19 yıl boyunca defalarca sınandıklarını, tehdit edildiklerini ve ihanete uğradıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak milletin emanetini sırtlanlara yedirmedik” ifadelerini kullandı. Manşetlerle çarpışa çarpışa, Türkiye’ye, AK Parti’ye kurulan tuzakları boza boza bugünlere ulaştıklarını kaydeden Erdoğan, “Bu yolculukta böbürlenenler, kibre yenik düşenler, zaferi ve başarıyı kendinden menkul görenler oldu. Bunların hiçbirisine eyvallah etmedik. Niçin siyaset yaptığımızı, bu dünyadaki varlık sebebimizin ne olduğunu hafızamızdan bir an olsun çıkartmadık. Kimseye ayrımcılık yapmayacağız, kimseyi kayırmayacağız, adaletten zerre kadar sapmayacağız. Sadece oy aldığımız muhitlere değil, bize oy versin vermesin, yönettiğimiz şehrin tüm sakinlerine hizmet götürmeyi prensip edineceğiz. Biz şartlar ne olursa olsun taahhütlerinin arkasında duran, ahdine, kavline sadık, sözünün eri olan bir kadroyuz. Bugüne kadar hep hizmetlerimizle konuştuk, eserlerimizle, yatırımlarımızla konuştuk. İnsanımızın huzuruna uçuk vaatlerle değil, üzerinde çalışılmış, emek verilmiş, uygulanabilir programlarla çıktık. Seçim döneminde atıp tutanların, düne kadar yunusların gezdiği Haliç’i bugün ne hale getirdiğini görüyorsunuz değil mi? Ülkemizin pek çok yerinde benzer tablolara şahitlik ediyoruz. Çöp dağları ile İstanbul’u teslim aldık, şimdi İstanbul çöp dağları ile adeta bir rezillik. Daha 1,5 yıl öncesine kadar belediyecilik hizmetlerinde hiçbir sıkıntının yaşanmadığı şehirlerimiz toplanmayan çöpler, akmayan sular, bir türlü durağa gelmeyen otobüslerle şuanda gündem oluyor. Birçok şehirlerimizde insanımıza sunulan hizmetlerin kalitesinde ve sayısında düşüşler var. İdeolojik belediyecilik tekrar hortladı. Seçimlerde ‘kimsenin ekmeği ile oynamayacağız’ diyenler, göreve geldikten sonra binlerce insanımızı işinden, aşından etti” diye konuştu.AK Parti’nin yerel seçimlerde 11 başlıkta özetlenen manifestosunu yeniden hatırlatan ve Rize’de Ayder Yaylası’nı gezdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu manifestonun gereğini Ayder Yaylası’nda hayata geçireceğiz, Uzungöl’de hayata geçireceğiz” şeklinde konuştu. Erdoğan, “Yerelde başarılı olmayan devlet idaresinde varlık gösteremez” açıklamasında bulundu.

'SINIRLARA HAPSOLMAYIN'
1994’ten itibaren başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde hizmet ve samimiyet sınavını alınlarının akıyla verdikleri için 1,5 yaşında bir partiyken milletin kendilerine Türkiye’nin yönetimini emanet ettiğini söyleyen Erdoğan, “Mahalli idarelerdeki başarı çıtamızı ne kadar yukarıda tutarsak ekonomiden tarıma, ticaretten eğitim, sağlık, turizme kadar her alanda milletimiz teveccühüne o derece mazhar oluruz. Yerelde yaşanacak en küçük sıkıntının, memnuniyetsizliğin bedelini ülke çapında öderiz. Çalışmalarınızı yürütürken ufkunuzu sadece şehrinizin sınırlarına hapsetmemelisiniz. Attığımız her doğru ve yanlış adımın diğer 80 vilayetimizde menfi ve müspet yansımaları olduğunu bilmelisiniz. Her birinizin bu bilinç ve hassasiyetle çalışmalarınızı devam ettireceğinize inanıyorum. Biz de bu süreçte size destek verecek, sizin görevinizi hakkı ile yapmanız için gereken her türlü katkıyı sunacağız. Genel Merkezimizde çalışmaları yapılan Yerel Yönetimler Reformu’nu önümüzdeki yasama yılında getirmeyi planlıyoruz. Böylece mahalli idarelerimizin pek çok kronik sorununu hal yoluna koymayı ümit ediyoruz” şeklinde konuştu.
4 MİLYON ÜYE KAYDI
18 yıllık iktidarları döneminde gençleri hep el üstünde tuttuklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siyaseti gençleştiren, gençleri Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi yapan AK Parti’dir. Bizde biliyorsunuz gençlerle ilgili yaş 30’dur. 30’a gelen genç bir üst sınıfa terfi eder. Şu anda bizim 1 milyona yakın gencimiz üyemizdir. Aynı şekilde kadınlarda da 5 milyon üyemiz var. Kadınlar da ana kademenin en önemli unsurlarıdır. İkisini yan yana koyduğumuz zaman 6 milyon, 5 milyon da diğerleri 11 milyon. Diğer partilerin böyle bir üye kaydı söz konusu değil. Şimdi bir hedefimiz var, seçime kadar yılda 1 milyon olmak üzere 4 milyon üye kaydını gerçekleştirmek. Bunu yapacağız. Seçimlere çok daha güçlü bir şekilde gireceğiz” dedi.