Bursa
Çok Bulutlu
10.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400'lerle ilgili Biden yönetiminin ne diyeceğini bilmeyiz

Gündem , 15 Ocak 2021 Cuma, 14:29

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Biden döneminde Türkiye-ABD ilişkileri konusunda, "Temennim odur ki, sayın Biden ile olumlu adımlar atarız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400'lerle ilgili Biden yönetiminin ne diyeceğini bilmeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, ABD ile ilişkiler konusundaki soruya, "Bizim F-35'ler konusu var, ciddi para ödediğimiz halde F-35'ler hala verilmedi. Bu Amerika'nın müttefik ülke olarak bize yaptığı çok ciddi bir yanlıştır. Temennim odur ki, sayın Biden ile olumlu adımlar atarız" yanıtını verdi.

Erdoğan'ın açıklamaları:

(Aşı sonrası yan etki var mı?) Şu anda herhangi bir yan etki söz konusu değil. Evelallah sapasağlamım.

("Aşı pasaportu şartı" iddiası) Konuşacağız, Atina böyle dedi diye böyle olmaz.

YUNANİSTAN VE AB İLE İLİŞKİLER

(Yunanistan'la görüşmeler ve AB ilişkileri) 1963'ten beri biz AB ile olan ilişkilerimizi hep olumlu götürmenin gayreti içindeyiz. Bugüne kadar AB bizlere verdiği sözleri hiç tutumadı. Şimdi yeni bir sürecin içindeyiz. Gerek Doğu Akdeniz'deki gelişmeler, gerek AB ülkeleri ile olan ilişkiler. İkili görüşmelerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor.

Gerek özel temsilciler, ardından sayın Başbakan ile benim yapabileceğim görüşme. Bunların adımlarını atabiliriz dedik.

ABD İLE İLİŞKİLER

Bizim savunma sanayiine yönelik atacağımız adımları hiçbir ülke belirleyemez. Bu tamamıyla bizim alacağımız karara bağlıdır. Şu anda biz malum, Rusya ile S-400'lerle birinci paketi halletmiştik, şimdi de ikinci paket devam ediyor. Bu konuyla ilgili ay sonu zaten Rusya ile görüşmelerimiz olacak. Birçok konuda, sadece savunma sanayii değil. Tekrar görüşeceğiz. Biden yönetiminin ne diyeceğini bilmeyiz. Trump döneminde olduğu gibi biz kendi adımlarımızı bir yerlerden izin alarak yapamayız. Biz bir NATO ülkesiyiz. NATO'da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesini asla kabul edemeyiz. Bizim F-35'ler konusu var, ciddi para ödediğimiz halde F-35'ler hala verilmedi. Bu Amerika'nın müttefik ülke olarak bize yaptığı çok ciddi bir yanlıştır. Temennim odur ki, sayın Biden ile olumlu adımlar atarız.