Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sanayimizi yeniden ayağa kaldırdık

Siyaset , 30 Ağustos 2020 Pazar, 17:52

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsanlarımızı birbirine düşürmek isteyenler, bu ülkenin topraklarına nifak tohumu ekenler, gereken cevabı yine milletimizden alacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sanayimizi yeniden ayağa kaldırdık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Roketsan Uydu Fırlatma, Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi ile Patlayıcı Hammadde Üretim Tesisi Açılış Törenine katıldı.


Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"Gazi Mustafa Kemal'i ve kahraman silah arkadaşlarını minnetle yad ediyorum. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. 98 yıl önce her türlü yokluk, imkansızlığa rağmen şehitlerimizin destansı mücadeleleri ve mübarek kanlarıyla kazanan bu zaferlere sahip çıkıyoruz. Bu zaferlerin hepsi şehitlerimizin mübarek kanlarıyla bu topraklara vurduğumuz bir mühürdür.

Malazgirt'e nasıl sahip çıkıyorsak, bu toprakları ebedi vatanımız kılan Büyük Zafer'e de aynı samimiyetle, aynı heyecanla sahip çıkıyoruz.

Ortak değerlerimiz arasında bölücülük yapanlar, tarihimizin bir bölümünün arkasına saklanarak diğerini kötüleyenler, Gazi Mustafa Kemal'in hizmetlerini anlatmak için başkalarına kin kusanlar bu ülkeyle bağını koparmış zavallılardır.


İnsanlarımızı birbirine düşürmek isteyenler, bu ülkenin topraklarına nifak tohumu ekenler, gereken cevabı yine milletimizden alacaktır.

"SANAYİMİZİ YENİDEN AYAĞA KALDIRDIK"

Sakarya'daki tank palet fabrikamızı diline dolayanlar, bu ülkeyi 2002'ye kadar yüzde 70 dışa bağımlı hale getirenlerdir. Son 18 senede felç olmuş savunma sanayiimizi yeniden ayağa kaldırdık. 2002 yılında 62 savunma projesini üretirken bugün bu sayı 700'e yaklaştı. Sadece son 5 senede 350 civarında yeni proje başlattık.


Savunma sanayii alanında koordinasyon ve eş güdüm eksikliğine tahammülümüz yoktur. Özellikle kendi üretebileceğimiz ürünlerin yurt dışında üretilmesine asla razı değiliz. Elimizdeki sınırlı kaynağı, savunma sanayiimizi güçlendirmek için kullanmak birinci önceliğimiz olmalıdır. Ülkemizi savunma sanayiinde devler ligine taşıyacağınıza inanıyorum.

Milli olarak geliştirilen sıvı yakıtlı roket motoru teknolojisinin ilk uzay denemelerine başlayacağımızın müjdesini vermek istiyorum.

Mikro uydu fırlatma projesinin testlerini başarıyla gerçekleştirdik. Türkiye tamamen kendi geliştirdiği teknolojilerle uzaya ilk adımını atmış oldu."