Bursa
Parçalı Bulutlu
14.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Cumhuriyet Bayramı coşkusu, Gemlik'te yaşandı

Bursa , 30 Ekim 2020 Cuma, 12:18

Bursa’da Gemlik Belediyesi, sağlık tedbirlerine dikkat ederek düzenlediği etkinliklerle Cumhuriyet coşkusunu yaşattı. Hazırlanan iki adet sıcak hava balonu ile de coşku, gökyüzünde vatandaşlar keyifli anlar yaşadı.

Cumhuriyet Bayramı coşkusu, Gemlik'te yaşandı
Gemlik ilçesinde Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, 28 Ekim günü öğle saatlerinde resmi törenler ile başladı. Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen çelenk sunma törenine Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, CHP, AK Parti, İYİ Parti, MHP ve diğer siyasi parti ve ilçemizde faaliyet gösteren dernek temsilcileri katıldı. Resmi tebrik töreni ise 29 Ekim sabahı, Gemlik Kaymakamlığı önünde gerçekleşti.

ÇOCUKLAR, CUMHURİYET’İ DUYURDU

Gemlik Belediyesi, özel olarak hazırlanan on binlerce Atatürklü Türk bayrağını ilçe sokaklarında Gemliklilere hediye etti. Esnaf ve vatandaşlar, vitrinlerini, pencerelerini bayraklarla süsledi. Pandemi koşulları nedeniyle fener alayı ve konser gibi kalabalık etkinlikler gerçekleşmedi. 29 Ekim sabahı Gemlikliler nostaljik bir sürpriz ile karşılaştı. Gemlik Belediyesi tarafından, 29 Ekim’e özel olarak hazırlanan ‘Gurur’ isimli gazete, özel kıyafetler giymiş çocuklar tarafından Gemlik sokaklarında dağıtıldı. Atatürk’ün söylev ve demeçleri, Atatürk’ün Gemlik ziyaretleri, Gemlik’te eski Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının yer aldığı gazete, çocuklar tarafından dağıtıldı. Çocuklar, “yazıyor, cumhuriyetin ilanı yazıyor” diye duyurdukları gazeteyi kısa sürede yüzlerce Gemlikliye ulaştırdı.

GÖKYÜZÜNDE DE COŞKU YAŞANDI

Bayramın diğer etkinliği ise Gemlik Belediyesi tarafından “Cumhuriyeti birlikte yükseltelim” diyerek duyuru yapılan balon etkinliğiydi. Atatürk Stadı’nda hazırlanan iki adet sıcak hava balonu, bayrama özel olarak isteyen Gemliklileri yerden metrelerce yükseğe çıkardı. Kalabalık oluşmaması için randevu sistemi ile gerçekleşen balon etkinliğinde gencinden yaşlısına 1923 Gemlikli, 29 Ekim sabahından 30 Ekim akşamına kadar süren etkinlikte keyifli anlar yaşadılar.

Pandemi koşullarının Cumhuriyet coşkusuna engel olamayacağını, gerekli tedbirler alınıp maske, mesafe kuralına dikkat edilmesinin önemli olduğunu belirten Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, “Cumhuriyet’imizin 100. yaşına yaklaşırken, savaş meydanlarında, gazilerimizin kanıyla, şehitlerimizin canıyla kurduğu aziz devletimizi ve yüce cumhuriyetimizi kutlamadan bu bayramı geçirmek olmazdı. Biz de gereken önemli noktalara dikkat ederek programlarımızı gerçekleştirdik. Arkadaşlarımız, ilçemiz hafızasına önemli katlı sağlayacak, arşivlerde her zaman yer alacak bir gazete hazırladılar. Çocuklarımız nostaljik kıyafetlerle bu gazetenin dağıtımını yaptı. Cumhuriyeti hep birlikte yükseltelim çağrımıza kulak veren yüzlerce hemşerimiz coşkumuza ortak oldu. Gelecek bayramları yeniden omuz omuza, büyük kalabalıklarla, coşkuyla kutlamayı diliyor, tüm hemşerilerimin ve milletimin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum!” ifadelerini kullandı.