Bursa
Parçalı Bulutlu
18.8°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Dalyan doğa parkı olsun!

Gündem , 21 Şubat 2021 Pazar, 10:02

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından ekonomik kaygılarla satılmak istenen Dalyan'a yurttaşlar sahip çıkıyor. EDÇEP sözcüsü Öztürk, bölgenin doğa parkı olması gerektiğini vurguluyor.

Dalyan doğa parkı olsun!

Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı Dalyan'ın AKP'li Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından parsel parsel satılmak istenmesine yurttaşların tepkisi sürüyor. Edremit Belediyesi'ne bağlı bölge, hazineden şartlı ve bedelsiz olarak büyükşehir belediyesine devredilmişti. Ardından belediye bölgeyi imara açmak istedi. Bölgenin önemine dikkat çeken yurttaşlar ise 25 Şubat'ta gerçekleşecek Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında konuyu tekrar gündeme getirmeyi planlıyor.

Edremit Çevre Platformu (EDÇEP) Sözcüsü Kubilay Öztürk, bölgenin sulak alan olduğunun altını çizerek, doğa parkına dönüşmesi ve gelecek nesillere bu şekilde aktarılması gerektiğini vurguluyor.

'BEN YAPTIM OLDU' DİYORLAR

Bölgeye ilişkin siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının (STK), odaların, belediyelerin ve üniversitelerin katılımıyla bir Master Plan yapılması gerektiğini belirten Öztürk, "Burayı bir plan olmadan, yurttaşların fikrini almadan satışa koymak, 'Ben yapıyorum, siz istediğiniz kadar karşı çıkın' demek oluyor. Ancak biz mücadeleye devam edeceğiz. Ayın 25'inde toplanacak olan Meclis'te konuyu tekrar gündeme getireceğiz" ifadelerini kullandı. Bölgenin Kazdağları'nın ekosistemle birleştiği son nokta olduğunun altını çizen Öztürk, tamamının doğa parkı olarak değerlendirilmesini istediklerini kaydetti.

DEPREM RİSKİ DE VAR

Dalyan'ın ekonomik kaygılarla satılmak istendiğini vurgulayan Öztürk, bölgeye yapılmak istenen konut ve diğer inşaatların da deprem açısından tehlikeli olacağını söyledi. Öztürk, "Bu araziler, sıkışmış kum kayaçlardan oluşuyor. Deprem karşısında sıvılaşma durumu olacak, zemin dayanıksız" diye konuştu. Öte yandan Öztürk, yapılması planlanan 5 bin konutla 20 bin yurttaşın bölgeye yerleşeceğini ancak Edremit'te böyle bir nüfusu kaldıracak altyapının olmadığını belirtti.

BİRGÜN