Bursa
Çok Bulutlu
13.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

'Dırdır etmek' meğer sağlıklıymış

Sağlık , 27 Ocak 2021 Çarşamba, 12:45

Bir ilişkide en çok şikayet edilen konulardan biri 'dırdır eden bir eş'e sahip olmak. Peki 'dırdırcı' olmanın aslında faydalı bir şey olduğunu söylesek? Yapılan araştırmalar, sözlerini esirgemeyen kadınların kalp hastalıkları geçirme riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

'Dırdır etmek' meğer sağlıklıymış

İlişkilerde bazen kendimizi susturur ve tüm tüm kavganın sorumluluğunu omuzlarımıza yüklemiş gibi hissedebiliriz. Ancak kişinin "kendini susturması" pek de sağlıklı bir davranış değil. Kendi ihtiyaçlarınızı bir kenara bırakmak da öyle!

Araştırmalar gösteriyor ki, "kendini susturan" kadınlarda duygusal ve fiziksel rahatsızlıklar, "sözünü esirgemeyen" kadınlara oranla daha fazla görülüyor.

Beden sağlığından ruh sağlığına kadar her şeyi etkiliyor

Yapılan araştırmalarda huzursuz bağırsak sendromu ve depresyon hastası olan kadınların "kendini susturan" bir davranış sergiledikleri ortaya koyuldu.

Vice.com'un haberine göre Pittsburg Üniversitesi Psikiyatri Bölümü 304 kadın katılımcıyla bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın sonucunda "kendini susturma" davranışının atardamarlarda plak birikimini artırdığı görüldü.

Yani "dırdırcı" olmayan kadınlarda kalp krizi ve kardiyovasküler rahatsızlıklar yaşama riski de artıyor.

Araştırma henüz kısıtlı olsa da, bireylerin aklından geçenleri söylemesi, fiziksel ve ruhsal olarak önemli.