Bursa
Çok Bulutlu
15.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

DSÖ'den açıklama geldi! Kullanılmaya devam edilebilir

Sağlık , 22 Ocak 2021 Cuma, 16:50

DSÖ, Norveç'te Pfizer/BioNTech'in ürettiği koronavirüs aşısı olan 23 yaşlının ölümünün ardından yapılan risk uyarısına ilişkin açıklamada bulundu: "Bu kişilerin ölümü aşıyla ilgili değil, kullanılmaya devam edilebilir."

DSÖ'den açıklama geldi! Kullanılmaya devam edilebilir

Norveç'teki ölüm raporlarını değerlendirmek için toplanan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Küresel Aşı Güvenliği Danışma Komitesi, bildirilen ölümlerin aşıdan kaynaklanmadığını belirterek, "Ölüm raporları, yaşlı bireylerin alt popülasyonunda beklenen ölüm oranları ve nedenleriyle uyumludur" açıklaması yaptı.

Aşının kullanılmaya devam edilebileceğini bildiren komite, ayrıca, aşının yarar/risk dengesinin 'yaşlılarda olumlu' olduğuna işaret etti.

Pfizer-BioNTech'in geliştirdiği koronavirüs aşısının vurulduğu 23 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'nden risk uyarısı gelmişti. Açıklamada, aşının hastalığı olan 80 yaş üstündekiler için riskli olduğu belirtmişti.

Daha sonra Bloomberg'e konuşan Norveç İlaç Kurumu Tıbbi Direktörü Dr. Steinar Madsen, ölümlerin aşıyla bağlantılı olmadığını açıklamıştı.