Bursa
Çok Bulutlu
21.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Dünya o görüntüleri konuşuyor

Dünya , 12 Ağustos 2020 Çarşamba, 14:43

Binlerce insanın tutulduğu yerin önünde toplandılar, gizli servis ve polis ekipleri ise çatıdan yaşananları izliyor. Arka arkaya içler acısı görüntüler gelirken, öğle saatlerinde kadınlar sokağa döküldü.

Dünya o görüntüleri konuşuyor
Yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı küçük bir ülke, Pazar günü akşamından bu yana dünyanın gündeminin ilk sıralarındaki yerini koruyor.Rusya ile Avrupa arasında yer alan Belarus'u 26 yıldır demir yumrukla yöneten Aleksandr Lukaşenko, siyasi kariyerinin en çetin teslerinden biriyle karşı karşıyaydı. 

Lukaşenko seçimlere favori olarak girse de muhalefetin ortak adayı Svetlana Tsikhanouskaya'nın ne kadar oy alacağı özellikle merak ediliyordu.Pazar akşamı sandık çıkış anketlerinin açıklanmasıyla bomba patladı, muhalifler anında başkent Minsk ve diğer kentlerde sokaklara döküldü.Lukaşenko'nun açık farkla kazandığını gösteren sonuçları kabul etmeyen muhalifler, gecenin

Gün ağardığında ise seçim komisyonu beklenen açıklamayı yaptı, Lukaşenko'nun yüzde 80, Tsikhanouskaya'nın ise yüzde 10 oy aldığını duyurdu. 

Kameralar karşısına geçen muhalif aday Tsikhanouskaya, sonucu 'düzmece' olarak tanımladı, oyların yeniden sayılmasını istedi.

Aslında bir İngilizce öğretmeni ve çevirmen olan muhalif aday, söz konusu açıklamayı yaptıktan sonra birden ortadan kayboldu, saatlerce hiçbir haber alınamadı. 

Pazartesi akşamı da protestolarla geçerken Salı günü sabah saatlerinde Tsikhanouskaya'nın Litvanya'ya sığındığı resmen açıklandı.

Gün içinde iki video kaydı yayınlanan 37 yaşındaki siyasetçi, çocuklarını bırakıp ülkesini terk etmesinin çok zor bir karar olduğunu söyledi, muhaliflerden protestoları sonlandırmalarını istedi. 

 

Ancak Belarus'taki muhalefet partileri, Tsikhanouskaya'nın ortadan kaybolduğu saatlerde gizli servis tarafından zorla söz konusu videoyu çektiğini söylüyor.Üçüncü gününü tamamlayan protestolarda ise binlerce gözaltı var. Polisi, Salı akşamı da 1000'den fazla göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.

 

 

Belarus polisi, Pazartesi günü 3 bin, Salı günü ise 2 binden fazla protestocunun yakalanıp gözaltı merkezine götürüldüğünü duyurmuştu. Protestolarda en az bir kişi yaşamını yitirdi.Yakınları gözaltına alınanlar ise, Çarşamba sabahından itibaren Minsk'teki merkezin önünde toplanmaya başladı.Uluslararası haber ajansları gözaltı merkezinin önünden içler acısı fotoğraflar servis ediyor, bir kadının yakının polis tarafından götürülmesine umutsuzca engel olmaya çalıştığı görüldü.

Ukrayna gizli servisi ve polis ekipleri ise, gözaltı merkezinin çatısından yaşananları dürbünle izliyor. 

Öğle saatlerinde ise başkent Minsk'te binlerce kadın polis şiddetini protesto için sokağa çıktı.

Batı medyasında sık sık 'Avrupa'nın son diktatörü' diye anılan 65 yaşındaki Lukaşenko, yıllardır ağır insan hakları ihlalleri ve seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçlanıyor. 

Seçimler, yabancı gözlemciler tarafından 1995 yılından bu yana adil ve özgür olarak nitelendirilmiyor. Lukaşenko’nun ikinci dönemden itibaren girdiği her seçimin sonucu, ya muhalefet tarafından gösteriler düzenlenerek protesto edildi ya da Avrupa Birliği (AB), ABD ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) tarafından tanınmadı.

Lukaşenko ilk kez 1994 yılında devlet başkanlığı görevine seçildi. 2015 yılındaki son seçimlerde oyların yüzde 83,5'ini aldığı belirtilen Lukaşenko seçimlere ciddi bir muhalefet olmadan girmişti.

2020 seçimlerine ise, İngilizce öğretmeni ve çevirmen 37 yaşındaki Tikhanovskaya, eşi Sergey Tikhanovski'nin tutuklanmasından ve seçimlere girmesinin engellenmesinin ardından siyasete atılarak devlet başkanlığı seçimlerinde aday olmuştu.

Tikhanovskaya, Lukaşenko'nun kendilerine 'zavallı şeyler' demesinin ardından Temmuz ayında diğer iki kadın aday Maria Kolesnikova ve Veronika Çepkalo'nun da desteğini almıştı.

 

Coğrafi olarak Rusya ile Avrupa arasında kalan Belarus Cumhuriyeti, önemli stratejik konumunun yanı sıra eski Sovyet ülkeleri arasında Rusya ile en yakın ilişkiye sahip ülke olarak biliniyor. Yaklaşık 10 milyon insanın yaşadığı Doğu Avrupa ülkesinin denize kıyısı yok. Kişi başına düşen milli gelir ise yaklaşık 5 bin dolar düzeyinde.