Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Dünyada her iki kişiden biri salgın nedeniyle gelirini kaybetti

Dünya , 03 Mayıs 2021 Pazartesi, 12:38

Küresel araştırma şirketi Gallup tarafından yayımlanan bir anketin sonuçlarına göre, dünya genelinde her iki kişiden biri, corona virüs nedeniyle gelir kaybına uğradı.

Dünyada her iki kişiden biri salgın nedeniyle gelirini kaybetti

Covid-19 pandemisi nedeniyle kadınlar geçen yıl 800 milyar dolar gelir kaybetti: 98 ülkenin toplam GSYİH'sinden daha fazla

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, dünya genelinde her iki kişiden biri, corona virüs salgınının yarattığı iş kayıpları veya çalışma saatlerinde yaşanan kesintiler nedeniyle gelir kaybı yaşadı.

117 ülkede 300.000 kişiyle anket yapan ABD merkezli anket şirketi Gallup, işi olanların yarısının Covid-19 salgınından kaynaklanan aksaklıklar nedeniyle daha az kazandığını tespit etti.

Araştırmacılar yaptıkları açıklamada, "Dünya çapında, bu yüzdeler Tayland'da yüzde 76, İsviçre'de yüzde 10'a kadar değişiyor" dedi.

Bolivya, Myanmar, Kenya, Uganda, Endonezya, Honduras ve Ekvador'da ankete katılanların yüzde 70'inden fazlası, küresel sağlık krizi öncesine göre gelirlerinin düştüğünü ifade etti. ABD'de bu rakam yüzde 34'e düştü.

Corona virüs krizi, dünya çapında işçileri, özellikle perakende, turizm ve yeme-içme hizmetleri gibi düşük ücretli güvencesiz sektörlerde çalışan kadınları vurdu.

Oxfam tarafından geçen hafta yapılan bir araştırmada, salgının tüm dünyadaki kadınlara 800 milyar dolarlık gelir kaybına mal olduğu belirtildi.

Hindistan, Zimbabwe, Filipinler, Kenya, Bangladeş, El Salvador dahil 57 ülkede, ankete katılanların yüzde 65'inden fazlası bir süredir çalışmayı bıraktıklarını ifade etti.