Bursa
Parçalı Bulutlu
27.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Dünyanın çatısında gerilim dinmiyor

Dünya , 30 Ocak 2021 Cumartesi, 15:35

Nükleer güç Hindistan ve Çin son bir yılda sınıra asker yığarak savaşın eşiğine geldi. Yarım asırdır sorun yaşayan taraflar, cephe birliklerinin pozisyonlarından daha erken bir tarihte çekilmesi konusunda anlaştı.

Dünyanın çatısında gerilim dinmiyor

Çin ve Hindistan sınırında yarım asırdan uzun süreye dayanan egemenlik tartışmaları nedeniyle iki nükleer güç arasındaki gerilim sürüyor.

Taraflar arasında Haziran 2020'de sınırda başlayan ve 15 Haziran'da 20 Hint askerinin ölümüyle daha da yükselen tansiyon, sınırdaki iki ülke ordu birliklerinin teyakkuz haline geçmesiyle devam ediyor.

Çinli yetkililer, Hint ordusuna "sınır gerisine çekilin" çağrısı yaparken, Yeni Delhi yönetimi de geri adım atmamaktaki kararlı tutumuna devam ediyor.

Taraflar arasındaki ilişkilerde kırılmalara yol açan tansiyon, 3 bin 500 kilometrelik sınır hattına sahip dünyanın en büyük ordularına sahip ülkelerin kamuoylarında, "savaş" söylemleri ile yükseliyor.

Pekin yönetimi, "Güney Tibet" olarak adlandırdığı Hindistan'ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak iddia ederken, Yeni Delhi yönetimi ise Aksai Chin platolarını kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın Çin tarafından işgal edildiğini savunuyor.

HİNDİSTAN'DAN KONTROL HATTINA ASKER TAKVİYESİ

Çin ile yaşanan tartışmalı dağlık sınır bölgelerinde aylardır süren gerginlik nedeniyle taraflar arasındaki tansiyon düşmezken, Hindistan Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, dün yaptığı açıklamada, ülkenin egemenliğini korumak amacıyla "Fiili Kontrol Hattı" sınır bölgesine daha fazla asker konuşlandırıldığını bildirdi.

Kovind, parlamentoda yaptığı konuşmada, Hindistan'ın Fiili Kontrol hattı üzerindeki egemenliğini korumak konusundaki kararlılığını yineledi.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ise Çin'in sınıra asker yığdığı ve altyapı inşa ettiğini iddia ederek, Pekin yönetimiyle ilişkilerin geçen yıl 20 Hint askerinin ölümüyle derinden etkilendiğini kaydetti.

HİNDİSTAN'IN ÇİN'E YETERLİ KARŞILIK VEREMEDİĞİ ELEŞTİRİSİ

Hint kamuoyunda, Hintli yetkililere, sınır ihlali yapan ve Hintli askerlerini öldüren Çin'e karşı Yeni Delhi yönetiminin neden somut adım atmadığına ilişkin eleştiriler yöneltiliyor.

Yeni Delhi yönetimi gerekli karşılığın verildiği iddialarında bulurken, Hindistan'ın ANI ajansı yaklaşık 43 Çin askerinin öldüğü ya da ağır yaralandığını öne sürmüştü.

Çin ise hayatını kaybeden askerler olup olmadığına ilişkin henüz bir açıklama yapmadı.

HİNDİSTAN-ÇİN KOLORDU KOMUTANI DÜZEY TOPLANTISI'NIN 9. TURU

Bölgede yaşanan gerilimin ardından başlatılan askeri görüşmelere ilişkin Çin Savunma Bakanlığı, 25 Ocak'ta, tartışmalı bölgede mevcut durumun çözümüne ve tansiyonu yatıştırmaya yönelik askeri düzeyde gerçekleşen 9'uncu tur görüşmelerde her iki tarafın da olumlu, pratik ve yapıcı olduğu, ve toplantının karşılıklı güven ve anlayışı daha da artırdığı konusunda anlaştığını duyurdu.