Bursa
Parçalı Bulutlu
12°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Dünyanın ilk deniz altı iklim grevi eylemi: Okyanusları koruyun

Dünya , 19 Mart 2021 Cuma, 14:34

İklim aktivisti ve bilim insanı Mauritiuslu Shaama Sandooyea Hint Okyanusu'nda dünyanın ilk deniz altı iklim grevi eylemini gerçekleştirdi.

Dünyanın ilk deniz altı iklim grevi eylemi: Okyanusları koruyun

Protesto, Seyşeller kıyısının 735 km açıklarında, geniş deniz çayırları nedeniyle iklim açısından kritik bir bölge olan Saya de Malha'da gerçekleşti.

İklim aktivisti denizin altında "İklim için gençlik grevi" ve "İklim adaleti istiyoruz" yazılı pankartlar taşıdı. 24 yaşındaki Sandooyea, bölgedeki biyoçeşitliliği incelemek ve iklim kriziyle mücadelede sağlıklı okyanusların önemini göstermek için bir araştırma yürütüyor.

İklim krizinde suyun önemine dikkat çeken Sandooyea şöyle konuştu:

"Hint Okyanusu'nun bu ücra ve güzel bölgesine basit bir mesajı vermek için geldim: Şimdi iklim hareketine ihtiyacımız var. Dünyanın her yerindeki Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) eylemcileriyle birlikte iklim krizinin ciddiye alındığını görmek istiyorum. Emisyonları azaltmak ve okyanuslarımızı korumak bunun en iyi yollarından biri.

Bir ada ülkesinde doğduğum için sağlıklı okyanusların sadece iklimimiz için değil, Küresel Güney'de okyanuslara bağlı yaşayan milyarlarca insan için ne kadar önemli olduğunu ilk elden biliyorum. Bu yüzden liderler okyanuslarımızın en az yüzde 30'unu koruyacak okyanus alanlarının oluşturulması için söz vermeli. İklim krizine karşı mücadele etmek, halkları desteklemek ve yaban hayatı korumak konusunda ciddiysek acil eylemlere ihtiyacımız var."