Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Durdurun bu emek hırsızlarını

Bursaspor , 11 Haziran 2020 Perşembe, 17:17

Kim ne derse desin Türkiye’nin en iyi altyapısına sahip tek kulübü Bursaspor.

Durdurun bu emek hırsızlarını
Özellikle İstanbul’un semt takımlarının aklı fikri ve gözleri, Bursaspor’un Vakıfköy Orhan Özselek Tesisleri’ndeki Futbol Akademisi’nden ayıramıyor.

Son yıllarda Bursa Zafer Mahallesi’nden yetişen halen İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde olan ve Medipol Başakşehir Başkanlığını yapan Göksel Gümüşdağ, sezon başında Muhammed Şengezer, Abdülkadir Çelik, Muhammed Emin Sarıkaya ve Emir Şenocak’ı yeşil beyazlı takımdan kopartmıştı.

Gözü doymayan Göksel Gümüşdağ şimdi Bursaspor’un gelecek beklediği isimler arasında yer alan, U 19 Milli Takım oyuncuları arasındaki Zeynullah Türkay ile Tayfun Bebek için harekete geçti. Menajerler aracılığıyla genç oyuncuların ailelerine teklifte bulunan İstanbul ekibi, gelecek vaat eden her iki oyuncu ile imza aşamasına geldi.

Profesyonel sözleşmeleri olmayan bu iki isim için Medipol Başakşehir Futbol Kulübü’nün Bursasporlu oyuncuları yetiştirme bedelini ödeyerek transfer edeceği duyuldu.

Bunun adına tamamen ‘emek hırsızlığı’ denir. Sen yetiştir 10-12 yaşından bu yana eğit, okut, besle bir uyanıklar gelsin menejer denen hokkabazlar aracılığı ile geleceğin yıldızlarını senin takımından koparsın.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun gelecek sezon başlatmayı planladığı lig için, alt yapılarına önem vermeyen kulüpler Bursaspor’a gözünü dikti. Hepsinin aklı fikri gelecekte parlayacak isimleri ‘yetiştirme parası’ gibi komik rakamlar vererek almak istiyor.

Türkiye’de Buna dur diyebilecek bir Futbol Federasyonu var mı doğrusu onu merak ediyorum.

Türkiye’nin Futbol Federasyonu yönetimi İstanbul’un üç semt kulübünün belirlediği isimlerden oluşuyor zaten. Bir de tepkisinden çekindikleri için Trabzonspor’dan göstermelik üye alıyorlar.

Kalkıp bu federasyon malum takımları mı tutar, yoksa gerçekten alt yapısından oyuncu çıkartmak isteyen kulüpleri mi tutar bir şey diyemiyorum.

Şayet Bursaspor’un hem TFF’de, hem de kurullarında sözü dinlenen isimleri olmuş olsaydı, bugün yeşil beyazlıların üç puanı silinemez ve puan cetvelinin ikinci sırada oturuyor olurdu.