Bursa
Çok Bulutlu
11.2°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Efsane oyuncu Sean Connery hayatını kaybetti!

Magazin , 31 Ekim 2020 Cumartesi, 16:09

Sir Sean Connery yaşamını yitirdi. BBC'nin aktardığına göre Connery, 90 yaşındaydı. Ünlü aktörün ölüm nedenine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

Efsane oyuncu Sean Connery hayatını kaybetti!
James Bond karakterini canlandıran efsane oyuncu Sean Connery yaşamını yitirdi. Edinburgh doğumlu İskoç oyuncu ve yapımcı Sean Connery, 90 yaşındaydı
Connery, onlarca yıla yayılan oyunculuk kariyerine sayısı başarı sığdırmıştı. Ünlü aktör, bir Oscar ödülü, iki Bafta ve üç de Altın Küre ödülünün sahibiydi.

Sir Thomas Sean Connery, 25 Ağustos 1930 tarihinde, Edinburg, İskoçya'da dünyaya geldi.

Gençlik yıllarında vücut geliştirme sporu ile uğraşan ve 1950 yılında Mr. Universe yarışmasını kazanan Connery, ayrıca Bonnyrigg Rose takımının gençler kadrosunda da top koşturdu.

Connery'nin rol aldığı bahsedeğer ilk yapım, 1958 tarihini taşıyan Another Time, Another Place oldu.

1987 yılında rol aldığı The Untouchables ile En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Oscar Ödülü kazanan Connery, 1962 ve 1971 yılları arasında James Bond'u canlandırmıştı.

Yedi kez James Bond karakterini canlandıran Connery, birçok oylamada, 007'yi oynayan en iyi aktör olarak değerlendirilmişti.

Sean Connery, oyunculuk kariyerine 37 ödül ve 29 adaylık sığdırdı.

Sean Connery, 2003'te kadrosunda yer aldığı 'Muhteşem Kahramanlar' filminden beri hiçbir yapımda rol almamıştı.

Sir Connery, Ağustos ayında 90'ıncı doğum gününü kutlamıştı. Kraliçe tarafından 2000 yılında şövalye ilan edilmişti. Efsane aktörün ölüm nedeni şu anda bilinmiyor.

BBC, ünlü aktörün sağlık durumunun bir süredir iyi olmadığını açıkladı.