Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Eğitime 10 milyon liralık başlangıç desteği

Bursa , 05 Şubat 2021 Cuma, 13:51

Bursa'ya gelen Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda incelemelerde bulundu.

Eğitime 10 milyon liralık başlangıç desteği

Fikri mülkiyet konusunun eğitim ile ekonominin birbirini desteklediği önemli ara yüzlerden biri olduğunu vurgulayan Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, Millî Eğitim Bakanlığınca fikri mülkiyet alanında 2019-2020 eğitim öğretim yılı için konulan '100 tescil' hedefinin aşıldığını söyledi. Geçtiğimiz eğitim öğretim yılında 12 patent, 8 faydalı model, 109 tasarım ve 59 marka olmak üzere toplam 188 tescil alındığını belirten Mahmut Özer, 2020-2021 yılı için hedefin '250 tescil' olduğunu ifade etti.

Mesleki eğitimde kurdukları AR-GE merkezlerinin sürece çok önemli katkı sağlayacağının altını çizen Mahmut Özer, 19 ilde kurulan toplam 36 AR-GE merkezini 3 tanesinin Bursa'da olduğunu ve tüm AR-GE merkezlerine, fikri mülkiyet konusunda hazırlayacakları projeler için 10 milyon liralık başlangıç desteği sağlandığını söyledi.

"BURSA'DA BİLİM SANAT MERKEZLERİMİZDE YAPILAN ÇALIŞMALAR MEMNUNİYET VERİCİ"

Salgınla mücadele sürecinde; olağanüstü bir performans gösteren mesleki eğitimin yanı sıra BİLSEM'lerin de önemli katkı sağladığını belirten Mahmut Özer; "BİLSEM'lerdeki öğrencilerimiz hem ulusal hem de uluslararası etkinliklerde ülkemizi temsil ediyor. BİLSEM'ler 2020 yılında patent, faydalı model, tasarım ve marka üretimine odaklandılar ve önemli mesafe aldılar. Özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeleri için Bakanlığımız tarafından tüm BİLSEM'ler kütüphaneler ve tasarım ve beceri atölyeleri ile güçlendiriliyor. Bursa'da da Bilim Sanat Merkezlerimizde yapılan çalışmalar memnuniyet verici." dedi.

Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ile BİLSEM'ler ile Mesleki Eğitim iş birliğinin artırılmasını hedeflediklerini de ifade eden Mahmut Özer "Tüm okulları birbirine 'yaklaştırmak' amacıyla hayata geçirdiğimiz Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında okullarımızın yürütecekleri iş birlikleri, öğrencilerimizin ve aynı zamanda kurumlarımızın da ufuklarını açacak, vizyonlarını geliştirecektir." dedi.

MAHMUT ÖZER'E BURSASPOR FORMASI HEDİYE EDİLDİ


BTSO Celal Sönmez Spor Lisesi ziyaretinde okulun öğrencisi olan Bursasporlu genç oyuncularla bir araya gelen Mahmut Özer, kendisine Bursaspor forması hediye eden sporcu öğrencilere teşekkür etti.

TESCİL SÜRECİNE FEN LİSELERİ DE KATILACAK


Fikri mülkiyet konusunda tescil sürecine fen liselerinin de katılacağını ifade eden Mahmut Özer; "Türkiye genelinde 325 tane fen lisemiz var. Her okulumuz en az 1 tane tescil alacak. Bizim inovasyonla ileri teknoloji, nanoteknoloji ve savunma sanayi ile ilgili katma değeri yüksek teknolojik ürünleri elde edecek hale gelmemiz lazım. Bunun sadece yükseköğretim planlamasıyla olması yeterli değil. Temel eğitimde, ortaöğretimde bu kültürü yerleştirmemiz gerekiyor. Çocuklarımızın farklı türdeki el becerilerini geliştirerek bunun filizlerini yükseköğretimde görmemiz lazım. Ülkemizin ihtiyacı olan bu. Bununla ilgili gerekli inovasyonları yapıyoruz." dedi.


Bakan Yardımcısı Mahmut Özer Bursa'da İl Millî Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger ile birlikte; Tophane MTAL, Hamidiye MTAL, Ali Osman Sönmez MTAL, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği MTAL, BTSO Hayri Terzioğlu MTAL, BTSO Kamil Tolon Bilim ve Sanat Merkezi, BTSO Baha Cemal Zağra Özel Eğitim Uygulama Okulu, BTSO Celal Sönmez Spor Lisesi, Bursa Erkek Lisesi ve Tofaş Fen Lisesi'ni ziyaret etti, sektör temsilcileriyle bir araya geldi.