Bursa
Çok Bulutlu
10.5°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Ekonomide iki kritik gün

Ekonomi , 28 Şubat 2021 Pazar, 12:07

Ekonomide gözler yeni haftaya çevrildi. TÜİK yarın büyüme verilerini çarşamba günü ise şubat ayına dair enflasyon rakamlarını açıklayacak.

Ekonomide iki kritik gün

Yeni haftada ekonomide iki önemli veri takip edilecek. TÜİK 2020 yılı ve 2020 yılı dördüncü çeyrek büyüme rakamlarını açıklayacak. Pandeminin gölgesinde geçen yılda büyüme rakamları merak edilirken, haftanın bir diğer önemli verisi de çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon rakamları olacak.

BÜYÜME RAKAMLARI YARIN AÇIKLANACAK

Reuters'ın 19 kurumla yaptığı ankete göre 2020 son çeyrekte büyüme beklentileri yüzde 3 ile yüzde 8.3 bandında yer alırken 2020 için tahminlerin medyanı yüzde 2.3 olarak şekilleniyor. Mevcut ekonomi programı YEP'te 2020 beklentisi yüzde 0.3 büyüme yönünde.

Ekonomi, corona virüsünün etkilerinin sınırlı hissedildiği ilk çeyrekte yüzde 4.5 büyüdükten sonra salgın tecrit önlemlerinin uygulandığı ikinci çeyrekte yüzde 9.9 küçülmüş yeniden açılma adımları ve kamu tarafından kredi büyümesi ile finanse edilen iç talep öncülüğünde üçüncü çeyrekte yüzde 6.7 büyümüştü.


BEKLENTİLER YUKARI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ

Hem ekonomistlerin beklentileri, hem de ekonomi yönetiminin ilk söylemleri 2020'nin son çeyreğinde büyümenin bir miktar yavaşlaması yönünde idi. Ancak geçen yılın son aylarındaki salgın tedbirlerinin üretime yönelik bir kısıtlama içermemesi ve geçmiş dönemde uygulanan yüklü kredi genişlemelerinin gecikmeli etkileri beklentilerde yukarı yönlü kuvvetli revizyonlar getirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), geçtiğimiz ay yayımladığı Küresel Ekonomik Görünüm Raporu'nda 2020'de sadece Türkiye, Çin ve Mısır'ın ekonomilerinin büyüdüğünü gösterdiğini söyledi.

ODAK NOKTASINDA FİYAT İSTİKRARI VAR

Son çeyrekte yüzde 6.8 büyüme bekleyen BofA bir araştırma notunda salgının ekonomiye etkisiyle mücadele etmek için geçtiğimiz sene rekor kredi büyümesinin ardından kredi büyümesi negatif seviyede olduğunu belirterek kasım ayında ekonomi yönetiminin değişiminin ardından odak noktasının ekonomik büyümeden fiyat istikrarına çevrildiğini söyledi.

Aralık ayından beri uygulanan corona virüsü önlemlerine rağmen imalata artan bir talep olduğunu belirten BofA notunda aynı zamanda ilk çeyrekte yavaşlama işaretleri görülse de yıllık bazda büyüme güçlü olacağını ve Mart itibariyle önlemlerin kaldırılmasının hizmet sektörüne gelecek talebi arttıracağını ve ikinci çeyrekte büyümeyi destekleyeceğini belirtti.

"Yeni ekonomi yönetiminin enflasyonu düşürmek için iç talebi yavaşlatma hedefi olsa da gecikmeli talep etkisi ve hizmet sektörünün açılması enflasyon üzerinde baskı oluşturabilir."

GSYH'nin doğrudan yaklaşık üçte birini oluşturduğundan büyüme verilerine ilişkin önemli bir öncü gösterge kabul edilen sanayi üretimi dördüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 10.1 arttı.

Ankette 2021'in tamamı için tahminlerin medyanı ekonominin salgın sonrası hızlı toparlanarak yüzde 4.5 büyüyeceğini işaret etti.


ENFLASYON RAKAMLARI ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANACAK

Haftanın en önemli verilerinden bir diğeri olan enflasyon rakamları ise çarşamba günü saat 10.00'da açıklanacak.

Reuters'ın 16 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette şubat ayı için yıllık enflasyon tahminleri yüzde 15.1 ile yüzde 15.7 bandında yer aldı. Aylık enflasyonda ise tahmin aralığı yüzde 0.5 - yüzde 1 bandında.

Merkez Bankası (TCMB) 2021 sonu için yüzde 9.4 olan enflasyon tahminini korurken son para politikası kurulu toplantısında enflasyon sepetinde yapılan gıda ve temel mallar gibi gruplardaki ağırlık değişiminin yıllık enflasyonu yıl ortasına kadar bir miktar yukarı yönde etkileyeceği belirtti.

TCMB'nin geçen perşembe yayımlanan PPK Özetleri'nde "Yıllık enflasyon üzerindeki ağırlık etkisinin, nisan ayı itibarıyla 0.5 puan civarına ulaştıktan sonra yılın kalan döneminde kademeli bir şekilde gerileyerek yıl sonuna doğru ortadan kalkacağı değerlendirmesinde bulunuldu" görüşüne yer verilmişti.

Ocak ayı itibarıyla enflasyon hesaplamasında ağırlığı en yüksek harcama grubu olan gıda ve alkolsüz içeceklerin ağırlığı yükselirken lokanta ve oteller harcama grubunun ağırlığı düşürülmüştü.