Bursa
Çok Bulutlu
12.4°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

“Ele güne karşı” rezil olmak!

Gündem , 31 Ağustos 2020 Pazartesi, 13:23

“Ele güne karşı” rezil olmak!
MFÖ bir zamanlar Türk pop ve rock müziğinin efsane grubu idi. Aslında üçlü olarak bildiğimiz MFÖ müzik yolculuğuna çıkarken dört kişiydiler. Mazhar Alanson, Özkan Uğur, Fuat Güner’den oluşan grubun dördüncü elemanı, perküsyon sanatçısı Ayhan Sicimoğlu idi.

Ayhan Sicimoğlu gurmelik ve seyahat sevdasına keyifli anlatımını ekleyince gruba veda ederek dünya vatandaşı oldu ve bugün uzak diyarlardan evimize getirdiği görüntüleri zevkle izliyoruz.

MFÖ’ de o giderken ardından iğnelemek için “Peki peki anladık” şarkısını yaptılar ama aslında şarkının içindeki bütün iddiaları gerçekleştirmeye devam ediyor.

1968’de başlayan 1971'den bu yana müzik hayatımıza giren MFÖ ile büyüyen iki nesil oldu.

1984’de “Ele güne karşı yapayalnız” ile çıktığı zirveden inmeden devam eden yolculuk aslında 2006’da  “Sarı Laleler” ile bitmişti ama Türk halkı onları sevmeye ve eski parçalarından oluşan konserlerine gitmeye devam etti.

Onlar müzikteki tükenmişliklerini popüler adamların oynadığı popüler filmlerde aldıkları roller ile gidermeye çalıştılar.

Fazla etliye sütlüye karışmadan, sanatçının doğasında olması gereken muhalif kimlikten uzak, hatta bir ara Mazhar hakkında tarikat iddiaları da olsa halkın MFÖ geçmişine duyduğu saygı ile varlıklarını sürdürmeye devam ettiler.

Ancak son on beş yılda müzik adına tek bir üretim yapmadan eski parçaları ile idare ederken yalakalık hastalığına tutulunca ellerindeki büyük sevgi mirasını tüketip gün be gün saygınlıklarını yitirdiler.

İlk uyarı geçtiğimiz yıl Bodrum’da yapılacak olan konserde çok az satılan bilet sonucu konserin iptali ile yapılmıştı ama anlamadılar ve faturayı organizasyon ekibine kestiler.

Bu sene yine Bodrum’da sıfır bilet satışı ile tükenmişliklerine ekledikleri yalakalık sıfatını markalaştırarak ele güne karşı rezil oldular.

Bu halk sevdiğini kolay terk etmez ve aldatıldığını hissettiği anda yürü anca gidersin demeyi çok iyi bilir.