Bursa
Çok Bulutlu
12.7°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Engelli köpek barınağı salgın nedeniyle zorda

Dünya , 07 Şubat 2021 Pazar, 11:45

Tayland'da yaklaşık 27 engelli köpeğe yuva olan barınak, salgın nedeniyle bağışların kesilmesinin ardından zor duruma düştü. Koronavirüs salgını nedeniyle barınağa ziyaretler de kesildi. Yetkililer barınağın günlük 1300 dolar harcamasının olduğunu söylüyor.

Engelli köpek barınağı salgın nedeniyle zorda

Tayland'da, çoğunlukla kaza kurbanı olan ve sayıları 27'yi bulan köpekler, başkent Bangkok'un güneydoğusundaki Chonburi'de bir barınakta tedavi görüyor. Salgın nedeniyle bağışların durma noktasına gelmesi ve ziyaretçi sayılarındaki düşüş barınağın geleceğini tehlikeye sokuyor.

2002 yılında kuruldu

Sputnik'te yer alan habere göre, Tayland'ın Chonburi eyaletinde, çoğunluğu kaza kurbanı olan engelli sokak köpekleri, 2002 yılında bir İsveçli tarafından kurulan barınakta tedavi edilip hayata kazandırılmaya çalışılıyor. Bir vakıf tarafından idare edilen barınak, engelli köpekleri tedavi etmenin yanında başkent Bangkok sokaklarındaki köpeklerin bakımını da üstleniyor.

Günlük harcama 1300 doları aşıyor

Günlük harcaması 1300 doları aştığı iddia edilen ve pandemi öncesinde çokça ziyaret ediliyordu.

2017'de yapılan sayımda, Tayland'da 800 binden fazla başıboş kedi ve köpek tespit edilmişti. Üreme kontrol altına alınmazsa 2027'de bu sayının 2 milyona ve önümüzdeki 20 yılda da 5 milyona ulaşacağı öngörülüyor.