Bursa
Parçalı Bulutlu
13.1°
Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Erdoğan: Macron'a söyledim, kulak arkası ettiler

Gündem , 15 Eylül 2021 Çarşamba, 14:18

Fransız çimento devi LaFarge'ın, terör örgütü DEAŞ'ı Fransız istihbaratının bilgisi dahilinde desteklediğinin belgelenmesi AK Parti MYK'nın da gündemindeydi. Fransa Yargıtay'ının bu ilişkiyi tescil etmesinin önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, LaFarge'ın sadece DEAŞ değil, terör örgütü YPG'ye verdiği desteği de gündeme getirdiği belirtildi.

Erdoğan: Macron'a söyledim, kulak arkası ettiler

Fransız çimento devi LaFarge'ın, DEAŞ'ı Fransa gizli servisinin bilgisi dahilinde desteklemesine ilişkin belgelerin ortaya çıkması AK Parti MYK toplantısında da gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda, Fransa'da Yargıtay'ın LaFarge'a "İnsanlığa karşı suça iştirak" suçlaması yöneltilebilmesinin önünü açan kararını değerlendirdi.

"MACRON'A DA SÖYLEMİŞTİM"

"Fransa Yüksek Mahkemesi tarafından konunun belgelenmesi önemli. Lafarge'ın DEAŞ'a rüşvet verdiğini, terörü finanse ettiğini, Macron'a ve Avrupa'da pek çok lidere söyledim. Ancak hep kulak arkası ettiler."

Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantıda kararın önemli olduğunu söyledi. LaFarge-YPG ilişkisine dair örnek verdi. Fırat'ın doğusuna yönelik Barış Pınarı Harekatı'nda ortaya çıkan tünelleri hatırlattı.

"SAKLAMIYORLAR, HER ŞEY MEYDANDA"

"90 km'lik tünel nerede? Suriye'de. Bunun çimentosu nereden geliyor? Lafarge. Lafarge nerede? Bu bir Fransız firması. Neyle izah edeceksiniz? Kimi aldatacaksınız? Bunların durumu devekuşu gibi. Saklamıyorlar, her şey meydanda. Ama "Bunların hesabını verecekler" demiştim. Bu çok önemli bir karar."