Lifebursa.com - Bursa ve Türkiye'den son dakika haberleri

Eski Başbakan Yıldırım Akbulut'a veda

Gündem , 15 Nisan 2021 Perşembe, 13:31

Dün hayatını kaybeden eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut için TBMM'de bir tören düzenlendi. Törende konuşan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, ''Halkımız simge bir ismini kaybetti'' dedi.

Eski Başbakan Yıldırım Akbulut'a veda

Eski başbakan ve TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Yıldırım Akbulut 86 yaşında hayatını kaybetti. Akbulut, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşama veda etti.

Akbulut için TBMM'de tören düzenlendi. Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Akbulut'un cenazesi, devlet mezarlığına defnedilecek.

Meclis'teki törende konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop şu ifadeleri kullandı:
''Ölüm, yeni bir dönemin başlangıcı demek. Merhum Akbulut, ardından yazan, söyleyen gösteriyor ki seçkin, müstesna insanlardandı. Anavatan'da uzun yıllar devam etti. Turgut Özal'ın en yakın yol arkadaşı oldu. Parti genel başkanlığı, TBMM Başkanlığı görevlerinde hizmet eden Akbulut, ömrünün son zamanlarında bile Yüksek İstişare Kurulu'nda ülkesi ve milleti için çalışmaya devam etti. Dürüst kişiliğinden bir şey kaybetmeden hayatta kalmayı başaran Akbulut, hafızalarımızda böyle yaşamaya devam edecektir. Ayasofya'nın açılışına dünya gözüyle şahit olması çok müstesnadır. Akbulut halkın içinden bir devlet adamıydı. Halkımız simge bir ismini kaybetti.''